Ponedjeljak, 8 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Laličić je optužen da je 1992. i 1993. godine silovao i seksualno zlostavljao jednu žensku osobu, te da je učestvovao u psihičkom i fizičkom zlostavljanju zatvorenog civila.

Prema optužnici Tužilaštva BiH, Laličić je ove zločine počinio kao stražar i pripadnik Prvog korpusa Armije BiH (ABiH) u zatočeničkom objektu koji se nalazio u podrumu nedovršene stambene zgrade u Hrasnici.

Uhapšen je 8. decembra 2014. godine, nakon čega mu je određen kućni pritvor, zabranjeno putovanje i sastajanje sa svjedocima. 

Najčitanije
Saznajte više
Detektorovi filmovi “Sanjam ih” i “Rođeni, a ne postoje” na festivalu SrebrenicaDocs
U okviru drugog izdanja Festivala dokumentarnog filma SrebrenicaDocs, u organizaciji Memorijalnog centra Srebrenica, bit će prikazana dva filma Detektora – “Sanjam ih” i “Rođeni, a ne postoje”.
Imena 406 ubijenih ponovo odzvanjala prostorom bivšeg logora “Keraterm”
Predstavom o ratnom seksualnom nasilju i komemorativnim programom “Noćna prozivka” obilježena je “Noć u Keratermu”, događaj tokom kojeg su posjetioci prvi put imali priliku obići unutrašnjost nekadašnjeg logora u Prijedoru i prostorije u kojima su zatočenici ispitivani i mučeni.
Naredne sedmice presuda za zločine u Prijedoru
BIRN BiH i Fakultet za kriminalistiku potpisali sporazum o saradnji