Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tužiteljica Zorica Đurđević je uložila 191 materijalni dokaz, među kojima su i dokazi o razoružavanju stanovnika srpske nacionalnosti, te ulozi policije u tim aktivnostima.

Tužilaštvo je prezentovalo i niz dokumenata o radu Stanice javne bezbjednosti (SJB) Hadžići, ali zbog velikog broja dokaza nije ih detaljno obrazlagalo.

Dio dokumenata odnosi se na akte Okružnog vojnog tužilaštva i suda u Sarajevu.

“Iz ovih dokumenata vidljivo je kada su provedeni postupci protiv lica zatvorenih u objektima iz optužnice, kao i gdje su ta lica bila dok su postupci vođeni”, kazala je tužiteljica Đurđević.

Za zločine počinjene u “Silosu”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj” sudi se Mustafi Đeliloviću, Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću, Šerifu Mešanoviću i Nerminu Kalemberu.

Prema optužnici, Hujić je bio upravnik i zamjenik upravnika “Silosa”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Mešanović je bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u kasarni “Krupa”, a Kalember stražar u “Silosu”. Ostali su bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Tužilaštvo je uložilo i potvrde o oduzetim predmetima zatvorenih osoba, te službene zabilješke sačinjene prilikom privođenja.

“U nekim dokazima se spominje da su lica pritvorena zbog držanja oružja”, rekla je tužiteljica.

Ona je navela kako će detaljnije o uloženim dokumentima govoriti u završnoj riječi.

Tužilaštvo je od 1.700 predloženih materijalnih dokaza do sada uložilo njih 324.

Ulaganje dokaza nastavit će se 11. decembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu