Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

“Svjedok Šarenac je imao više ličnih kontakata i susreta sa generalom Mladićem, na osnovu kojih se uvjerio da su njegovo porodično i vojničko vaspitanje, principijelnost i upornost, u velikoj suprotnosti sa zločinima genocida koji mu se pripisuju”, sažeo je u sudnici svjedokovu pisanu izjavu Mladićev branilac Miodrag Stojanović.

Šarenac, bivši pomoćnik komandanta Gardijske brigade pri Glavnom štabu VRS-a, posvjedočio je da je Mladić 1993. dozvolio izvlačenje hiljada hrvatskih civila iz Vareša, preko teritorije srpskih snaga. On je takođe opisao kako je Mladić, u ljeto te godine, u Trnovu garantovao bezbjednost muslimanskom šefu lokalne policije.

Mladiću, bivšem komandantu Glavnog štaba VRS-a, sudi se za genocid u Srebrenici i još nekoliko opština, progone Muslimana i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

U unakrsnom ispitivanju, Haško tužilaštvo suočilo je Šarenca sa tvrdnjom da su tokom borbi u istočnoj Bosni 1993. godine srpske snage, među kojima je bila i njegova brigada, pomjerale muslimansko stanovništvo.

“Nismo s civilima vodili rat, nego s borcima… A ako se neko našao na putu, to je bio njegov problem”, odgovorio je Šarenac, dodavši da se “ne sjeća da je takvih slučajeva bilo”.

Tužilac je u sudnici zatim citirao Mladićevo naređenje da se “očisti Podrinje”, “razbiju” muslimanske jedinice, a “muslimanskom stanovništvu omogući da se premjesti”.

Šarenac je prihvatio da “to jeste bilo naređenje, bez daljnjeg”. 

Na tužiočevu sugestiju da je to predstavljalo ostvarenje strateškog cilja bosanskih Srba “da Drina ne bude granica sa Srbijom”, Šarenac je uzvratio da se bavio ispunjavanjem borbenih zadataka i da “ne zna šta je bio strateški cilj”.

Upitan da li je širio antimuslimansku propagandu tokom srpske ofanzive u istočnoj Bosni, svjedok je odgovorio da, sve i da je htio da to čini, nije imao tehničkih sredstava.

Na pitanje da li je Mladić ikada naredio hapšenje pripadnika UNPROFOR-a ukoliko NATO avioni napadnu položaje VRS-a, Šarenac je rekao da je “toga bilo”, ali da se on “ne sjeća” takvog konkretnog naređenja iz aprila 1994. koje mu je tužilac citirao.

Suđenje Mladiću nastavlja se u četvrtak, 20. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu