Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 21 false false false BS-LATN-BA X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Božo Tešević je ispričao da je živio i radio kao saobraćajni policajac u Višegradu 1991. i 1992. godine. On je kazao da je u to vrijeme u Višegradu živjelo dvije trećine Bošnjaka, a jedna trećina Srba, ali da su međunacionalni odnosi bili dobri do formiranja nacionalnih partija.

“Tada je došlo do narušavanja bezbjednosne situacije u gradu i određenih tenzija, premlaćivanja osoba srpske nacionalnosti, ubistava od strane Bošnjaka”, naveo je svjedok i dodao da je, između ostalog, grupa Bošnjaka srušila spomenik Ivi Andriću.

Prema njegovom iskazu, situacija je postajala toliko gora u proljeće 1992. godine da policija i vlasti nisu mogle uspostaviti javni red i mir.

“Civili muslimani su imali puške, a mi policajci sa pendrecima i pištoljima”, kazao je svjedok i dodao da su neki od policajaca srpske nacionalnosti napuštali svoja radna mjesta.

On je rekao da je bilo i nekoliko incidenata u samoj policijskoj stanici, koje su izazvali Bošnjaci.

“To je trajalo sve do početka aprila i incidenta kada je grupa naoružanih muslimana zauzela hidroelektranu, pod prijetnjom da će pustiti branu, što bi ugrozilo Višegrad i nizvodne gradove”, kazao je svjedok i dodao da se tada stanovništvo koje je živjelo niže brane počelo iseljavati.

Prema Teševićevim riječima, za normalizovanje situacije bio je presudan dolazak Užičkog korpusa Jugoslovenske narodne armije (JNA) u grad, ali po njihovom odlasku, 17. maja, ponovno dolazi do incidenata i napada na srpska sela, pri čemu su mnogi civili ranjeni, ubijeni i zarobljeni.

Na pitanje Tužilaštva, svjedok je rekao da je vjerovatno nakon aprila 1992. bilo incidenata u kojima su stradali i bošnjački civili, ali da to ne može tvrditi. On je također kazao da je za dešavanja u Pionirskoj ulici u Višegradu čuo nakon rata, putem medija.

Tešević je kazao da se poslije izbijanja ratnih sukoba bošnjačko stanovništvo dobrovoljno iselilo iz Višegrada.

On je svjedočio na suđenju Goranu Popoviću, kojeg Tužilaštvo BiH tereti da je da je od aprila do septembra 1992., kao stražar u logoru “Uzamnica”, učestvovao u zlostavljanju, premlaćivanju, mučenju i seksualnom zlostavljanju muškaraca i žena.

Vijeće je konstatovalo da će se nastavak suđenja održati u narednu srijedu, 26. novembra, ako se uspostavi videolink sa posljednjim svjedokom Odbrane, koji se nalazi u inostranstvu.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve