Četvrtak, 18 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Josipović i Tešić izjasnili su se da nisu krivi po optužnici koja ih tereti da su 12. i 13. jula sudjelovali u nadziranju i prisilnom premještanju civilnog stanovništva iz Potočara, odvajanju muškaraca od njihovih porodica, te transportu, kao i zatvaranju u Bratuncu više od 1.000 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti. Oni su, kako se navodi, kasnije ubijeni.

Josipović je optužen kao bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bratuncu, a Tešić kao nekadašnji zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu.

Optužnica je potvrđena 2. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Evropski put BiH blokiran političkim sukobima i izostankom reformi
Evropski parlament je u svom izvještaju o Bosni i Hercegovini za 2025. godinu upozorio na političke blokade, slabljenje državnih institucija i kašnjenje ključnih reformi, potvrđujući niz problema na koje godinama ukazuje civilno društvo.
Jasminka Knežević sa advokatom Damirom Beglerovićem ispred Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije BiH. Foto: Detektor
Jasminka Knežević: U petak presuda suspendovanoj tužiteljici
Presuda suspendovanoj tužiteljici sarajevskog Kantonalnog tužilaštva Jasminki Knežević za odavanje službene tajne biće objavljena u petak, 19. juna, pred Posebnim odjeljenjem Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine.
Juro Čalušić oslobođen za zločine u Odžaku