Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tužilaštvo BiH zatražilo je mjere zabrane kako bi se spriječio eventualni utjecaj na svjedoke, među kojima ima nekoliko zaštićenih, odnosno da se osigura njihovo nesmetano svjedočenje.

Odbrane se nisu protivile niti produženju mjera zabrane, niti određivanju mjera za optuženog Kaminića.

“Iz procesnih razloga se ne protivimo prijedlogu Optužbe, no ne vidim zbog čega se sada te mjere traže, a nisu prije tri mjeseca dok je trajala istraga, kad su svjedoci već dali svoje iskaze”, istakao je branilac petooptuženog Senad Dupovac.

Optuženima Enesu Ćuriću, Ibrahimu Demiroviću, Samiru Kresi, Habibu Čopelju i Mehmedu Kaminiću na teret je stavljeno da su od kraja juna do početka decembra 1993. godine na širem području općine Mostar učestvovali u protupravnom lišenju slobode i zatvaranju civila hrvatske nacionalnosti.

U optužnici, koju je Sud BiH potvrdio 14. oktobra 2014. godine, navodi se da su civili bili izloženi teškom fizičkom i psihičkom maltretiranju te smješteni u neuslovnim prostorijama.

Državno tužilaštvo smatra da je Ćurić bio pripadnik 49. brdske brigade Armije BiH (ABiH) i upravnik zatvoreničkog objekta u osnovnoj školi i drugim zatvoreničkim objektima u Potocima, Demirović komandant 47. brdske brigade ABiH, Kreso načelnik saniteta vojne jedinice brdske brigade koja je djelovala na području Bijelog Polja, a Čopelj i Kaminić pripadnici ABiH. 

Sud BiH je početkom septembra, po prijedlogu Državnog tužilaštva, odredio mjere zabrane četvorici optuženih, dok za petooptuženog Kaminića mjere nisu tražene.

Sud će odluku o prijedlogu Tužilaštva donijeti naknadno.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu