Utorak, 6 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Slavko Kralj, nekadašnji oficir za saradnju s UNPROFOR-om, kazao je da Vojska Republike Srpske (VRS) nije zaustavljala humanitarne konvoje bez razloga, već samo ukoliko postoje informacije da se prevozi nedozvoljena roba. 

Na pitanje tužioca Petera McCloskeyja da li je naredbu o nepropuštanju konvoja mogao donijeti Mladić, svjedok je odgovorio potvrdno, napomenuvši da je optuženi to radio samo uz opravdan razlog, te da Mladić, s obzirom da je imao druge zadatke, nije uvijek imao uvid u dešavanja u vezi sa humanitarnim konvojima. 

Tužilac McCloskey je zatim svjedoku Kralju prikazao fotografiju iz 1995. godine na kojoj se vide Bošnjaci iz Srebrenice kako po smeću traže hranu, te citirao Mladićevu izjavu nakon napada na Srebrenicu u kojoj navodi da je enklava napadnuta tek nakon što je prije toga ograničavana dostava humanitarne pomoći. Svjedok je rekao da prvi put vidi sliku i čuje za izjavu.

“Što se tiče fotografije, ništa mi nije poznato, možda je i fotomontaža (…) Ovu izjavu nikada nisam čuo, niti mi je poznato da je general Mladić imao neki stav generalni prema konvojima”, kazao je Kralj. 

Na pitanje da li vjeruje da je iko umro od gladi tokom rata u BiH, svjedok je odgovorio da je to propaganda.

“Što se tiče navoda o mrtvima, tu sam jako skeptičan. Mislim da je to standardna propaganda suprotne strane, koja je htjela intervenciju. Ne vjerujem da je iko u ovom ratu umro od gladi”, izjavio je Kralj.

Prema Kralju, VRS je nakon NATO bombardovanja srpskih položaja 1995. godine UNPROFOR smatrala neprijateljem, te je imala obavještajne podatke da su neki pripadnici mirovnih snaga “opremljeni da navode avione NATO pakta da gađaju ciljeve”.

Bivšem načelniku Glavnog štaba VRS-a Ratku Mladiću, sudi se za genocid počinjen u Srebrenici i u još nekoliko općina, terorisanje građana Sarajeva kroz kampanju artiljerijskih i snajperskih napada, kao i ograničavanjem humanitarne pomoći, te za uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. 

Mladiću je na teret stavljen i progon Bošnjaka i Hrvata s područja općina pod srpskom kontrolom, među kojima je bila i Foča. 

Na ovom ročištu je Mladićeva Odbrana počela ispitivanje bivšeg hirurga fočanske bolnice Veljka Marića, koji je rekao da su tokom rata u bolnici liječene osobe svih nacionalnosti.

“Od aprila do kraja decembra 1992. godine u bolnici je otprilike liječeno oko 1.900 pacijenata, od toga oko 300 pacijenata iz reda muslimanskog naroda”, kazao je Marić i dodao da je tokom aprila 1992. operisao 48 pacijenata, od toga 37 Bošnjaka i 11 Srba. 

Ispitivanje svjedoka Marića bit će nastavljeno u četvrtak, 30. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Predmet o snajperskom djelovanju preuzelo sarajevsko Kantonalno tužilaštvo
Predmet o snajperskom djelovanju u naselju Nedžarići, pokrenut 2021. godine nakon objave videosnimka koji je izazvao brojne reakcije, prenesen je u nadležnost sarajevskom Kantonalnom tužilaštvu, potvrđeno je za Detektor.
Dan ubijene djece Sarajeva. Foto: Detektor
Još jedan Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva bez optužnica protiv odgovornih
Polaganjem cvijeća na Spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.–1995., obilježen je Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, za čiju smrt niko od direktnih počinilaca nije odgovarao.