Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prema informacijama koje je Sudu BiH dostavila Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), Miloš Zekić se nalazi u bjekstvu.
 
“Pretpostavlja se da se nalazi u šumi iznad Šekovića i da se krije, jer kao lovac dobro poznaje taj teren”, kazala je sutkinja Vesna Jesenković.
 
Ona je dodala kako je Zekiću posredstvom policije u Šekovićima u više navrata poslan poziv za ročite, ali ga ni oni nisu pronašli.
 
Tužilac Seid Marušić je predložio da Sud BiH odredi pritvor i raspiše potjernicu za Zekićem.
 
Nenad Rubež, Zekićev branilac, rekao je da je kontaktirao sa njegovom rodbinom, ali da oni nemaju nikakve informacije o tome gdje se on nalazi.
 
“Roditelji ne vjeruju da je u šumi jer je otac slao lovce da pretraže teren”, kazao je Rubež.
 
Sud će odluku o prijedlogu Tužilaštva donijeti naknadno.
 
Ročište zakazano povodom prijedloga Tužilaštva za određivanje pritvora bilo je odgođeno i 1. septembra, kada se optuženi također nije pojavio.   
 
Zekić je optužen da je sredinom maja 1992. godine, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), u svlačionicama stadiona Šekovići, gdje su bili zatvoreni civili bošnjačke nacionalnosti iz mjesta Osmaci i Memići, puškom usmrtio četiri osobe.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.