Četvrtak, 20 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Državno tužilaštvo je predložilo 12 svjedoka i, prema planu, za izvođenje dokaza potrebno je deset radnih sati. Odbrana optuženih prijedlog dokaza iznijet će kada završi dokazni postupak Tužilaštva BiH.

Bosiljko i Ostoja Marković su, prema optužnici, 28. juna 1992. silovali maloljetnu žensku osobu. Na teret im je stavljeno da su u večernjim satima iz kuće u mjestu Orahova izveli žensku osobu koja je tada imala 14 godina i silovali je.

Markovići su, prema navodima optužnice, u to vrijeme bili pripadnici Kotorvaroške brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Bosiljku i Ostoji Markoviću su početkom marta određene mjere zabrane.

Najčitanije
Saznajte više
Tematska sjednica Federalnog parlamenta: Žrtve rodno zasnovanog nasilja moraju biti zaštićene
Uprkos postojanju Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji, žrtve u BiH nisu dovoljno zaštićene, pokazao je to i posljednji slučaj femicida u Mostaru, rečeno je tokom tematske sjednice komisija za jednakost spolova i za sigurnost Federalnog parlamenta, održanoj s predstavnicima OSCE-a povodom “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”.
Ustavni sud BiH odbacio apelaciju Nebojše Vukanovića o prijavi SNSD-a na izbore
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbacio je kao nedopuštenu apelaciju političke organizacije “Za pravdu i red – Lista Nebojše Vukanovića” koja se odnosila na zakonitost prijave SNSD-a na izbore za predsjednika Republike Srpske.
SNSD kažnjen sa 30.000 KM zbog govora mržnje bivšeg predsjednika RS-a Milorada Dodika