Subota, 24 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U iskazu datom 2010. godine, svjedok Slobodan Petrić, koji je u međuvremenu umro, ispričao je kako mu je sin Milomir u junu 1992. odveden i zatočen u “Silos”, gdje je nakon nekoliko dana i on doveden.

“Nas šest vode u Društveni dom u Tarčinu. Uveli su nas na sprat, okrenuli smo se prema zidu, i nastala je tuča… Poslije završenog batinanja odvedeni smo u ‘Silos’. Ispred je bio špalir vojnika koji su nas udarali, ali mene nisu”, navodi se u iskazu koji je pročitala tužiteljica Zorica Đurđević.

Nekoliko dana po dolasku u “Silos”, kako je svjedok rekao, vidio je sina Milomira, koji je vođen na radove.

“Ponekad bih ga viđao i on bi mi davao nešto hrane. U januaru je odveden u Pazarić, pa onda na ‘Mrazište’ da radi… Jednom dok je radio, stražar je pao na minu i mina je aktivirana, mog sina je detonacija odbacila”, kazao je on, dodavši da mu je sin nakon tog ranjavanja prebačen u bolnicu, gdje je preminuo.

Za zločine počinjene u “Silosu”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, sudi se Mustafi Đeliloviću, Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću, Šerifu Mešanoviću i Nerminu Kalemberu.

Prema optužnici, Hujić je bio upravnik i zamjenik upravnika “Silosa”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Mešanović je bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u kasarni “Krupa”, a Kalember stražar u “Silosu”. Ostali su bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Tužiteljica Đurđević pročitala je i iskaz preminulog Mirze Iblizovića, koji je tokom rata radio u Domu zdravlja u Pazariću. On je rekao kako je Šerif Mešanović neke zatočenike dovodio u njegovu ambulantu.

Svjedok je kazao i da mu je u ambulantu jednom došao Mirsad Šabić, “koji je bio šef policije u Pazariću”, a za koga zna “da je lično sakupljao ljude po Pazariću”.

“Kad je došao kod mene u ambulantu, rekao je: ‘Sad ćeš se i ti, doktore, odmoriti, nećemo ti Srbe dovoditi, našli smo drugog doktora’”, ispričao je on, pojasnivši da mu nikada nisu dovođeni ljudi iz “Silosa”, ali da mu je poznato kako je 14 osoba koje su boravile u tom objektu preminulo.

U svom iskazu svjedok je kazao i da zna Mustafu Đelilovića, koji je bio “glavi budža u Pazariću”. Odbrana prvooptuženog je rekla kako bi, da može, svjedoka pitala da li je znao da je Đelilović imao ikakve veze sa “Silosom”.

Suđenje se nastavlja 17. jula.   

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac