Nedjelja, 21 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Pukovnik Dragičević, bivši pomoćnik komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a za moral, vjerska i pravna pitanja, rekao je da su se srpske snage isključivo branile na sarajevskom ratištu i da je njihova strategija bila “odbrana životnog prostora srpskog naroda” od brojčano nadmoćnog neprijatelja.

Opsade grada, kako je izjavio Dragičević, nije bilo zbog postojanja tunela ispod aerodroma, a srpska vojska blokirala je Prvi korpus Armije BiH (ABiH), a ne civilno stanovništvo.

Dragičević je tvrdio i da nikada nije čuo za plan srpske strane o podjeli Sarajeva.

Mladić, bivši komandant Glavnog štaba VRS-a, optužen je za terorisanje stanovništva Sarajeva artiljerijskim i snajperskim napadima, genocid počinjen u Srebrenici i još sedam opština, progon nesrpskih civila i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Navod optužnice da je VRS u proljeće 1995. godine uzela za taoce pripadnike UNPROFOR-a, izlažući ih kao živi štit od vazušnih napada NATO-a, Dragičević je negirao tvrdnjom da su “plavi šljemovï” bili “ratni zarobljenici” zato što su se “stavili na stranu neprijatelja”.

Dragičević je rekao da je zarobljavanje međunarodnih vojnika naredio Glavni štab VRS-a. Tokom unakrsnog ispitivanja, prihvatio je da bi uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce bilo protivno međunarodnom ratnom pravu, ali je insistirao da oni u konkretnom slučaju “nisu bili taoci, već ratni zarobljenici”.

“Uzimanje talaca nije u skladu sa međunarodnim ratnim pravom, ali uzimanje ratnih zarobljenika jeste”, kazao je svjedok i dodao da “nikada nije čuo da je neko iz Glavnog štaba VRS-a naredio da se uzmu taoci”.

Upitan da li je i vezivanje “plavih šljemova” za objekte VRS-a koji su bili potencijalne mete NATO-a u skladu sa zakonima ratovanja, Dragičević je odgovorio da je “znao da to nije u skladu sa međunarodnim ratnim pravom”, kada je “iz medija saznao” o tome.

Međunarodnoj zajednici i njenim snagama u BiH, po Dragičeviću, “nije se moglo vjerovati” zato što su bili “na muslimanskoj strani”.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno u srijedu 9. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Ratno seksualno nasilje i dalje izvan prioriteta srbijanskog pravosuđa
Procesuiranje seksualnog nasilja počinjenog tokom oružanih sukoba u bivšoj Jugoslaviji pred sudovima u Srbiji je i dalje izuzetno ograničeno i neproporcionalno rasprostranjeno u odnosu na težinu ovih zločina, saopćeno je iz Fonda za humanitarno pravo.
Jasminka Knežević sa advokatom Damirom Beglerovićem ispred Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije BiH. Foto: Detektor
Jasminka Knežević: Godina zatvora i desetogodišnja zabrana rada u pravosuđu
Suspendovana tužiteljica sarajevskog Kantonalnog tužilaštva Jasminka Knežević osuđena je na godinu zatvora i izrečena joj je mjera deset godina zabrane obavljanja dužnosti u pravosuđu zbog odavanja službene tajne.
BIRN BiH/Detektor zapošljava snimatelja/ snimateljku
Nova krivična prijava protiv Damira Došena