Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Obrazlažući ovaj prijedlog, tužilac Ivan Matešić je kazao kako Tužilaštvo BiH planira saslušati još svjedoka, te da osumnjičeni treba biti u pritvoru zbog mogućnosti da bi boravkom na slobodi mogao na njih uticati.

“U posljednjem periodu Tužilaštvo je saslušalo šest svjedoka i njihov identitet je poznat osumnjičenom. Međutim, Tužilaštvo je došlo do još svjedoka koje treba saslušati”, rekao je Matešić, dodavši da bi jedan od svjedoka trebao govoriti o lokaciji na kojoj se nalaze tijela ubijenih.

Odbrana se usprostavila ovom prijedlogu kazavši da ne postoji ni jedna konkretna okolnost koja bi ukazivala na to da bi osumnjičeni uticao na svjedoke ili saučesnike, te da je prijedlog tužioca neobrazložen.

“Smatram da nema razloga za pritvor, te da bi kućni pritvor, stalni nadzor policije ili bilo koja druga mjera bila dovoljna”, obrazložio je Dejan Bogdanović, branilac osumnjičenog Vlačića.

Tužilac je naglasio da će u narednih desetak dana biti donesena tužilačka odluka u ovom predmetu.

Vlačić, bivši pripadnik Vojne policije pri Birčanskoj brigadi Vojske Republike Srpske (VRS), sumnjiči se da je u maju 1993. godine u objektu “Lovac” u Šekovićima ubio tri osobe bošnjačke nacionalnosti.

Uhapšen je 4. juna na području Zvornika, a Sud mu je nakon toga odredio jednomjesečni pritvor zbog bojazni da bi boravkom na slobodi mogao uticati na svjedoke i saučesnike, te zbog mogućnosti bjekstva.

Odluku o produženju pritvora Sud BiH će donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović