Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Veljović, koji je u to vrijeme bio operativni oficir Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a na obroncima oko Sarajeva, posvjedočio je da baterija minobacača od 120 milimetara iz sastava njegove jedinice u ljeto 1995. nije ni bila na Trebeviću, već je, kao “ispomoć”, bila prebačena Hercegovačkom korpusu u Trebinje.

Po optužnici koja Mladića, bivšeg komandanta VRS-a, tereti za terorisanje stanovništva Sarajeva artiljerijskim i snajperskim napadima, granata od 120 milimetara, koja je 28. avgusta 1995. na Markalama ubila 44, a ranila 75 građana, bila je ispaljena sa srpskih položaja.

Mladiću se sudi i za genocid počinjen u Srebrenici i još sedam opština, progon Bošnjaka i Hrvata, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Po sažetku pisane izjave uvedene u spis, koji je u sudnici pročitao Mladićev branilac Miodrag Stojanović, Veljović je rekao da se VRS oko Sarajeva isključivo branila od napada Armije BiH (ABiH) u pokušaju da se probije iz grada.

On je posvjedočio i da Prva sarajevska brigada VRS-a nikada nije gađala civile, već samo vojne ciljeve sa kojih je otvarana vatra. Do civilnih žrtava moglo je, po svjedoku, doći “jedino kada je iz grada bila otvarana jaka artiljerijska vatra” na srpske položaje.

Veljović je rekao i da su bošnjačke snage imale “mobilnu artiljerijsku grupu natovarenu na kamione” koja je, krećući se između bolnice Koševo i Baščaršije, pucala, “izazivajući njih da otvore vatru”.

“Za ove četiri godine, to se desilo preko 100 puta. Idu na Baščaršiju, pa na Koševo, otvore vatru, tako da ih mi nismo mogli gađati”, kazao je svjedok.

Starješine Veljovićeve jedinice, kako je izjavio, bile su upoznate sa najstrožijom zabranom otvaranja vatre na civile u Sarajevu, koju je izdao Glavni štab, a imali su i brošure o međunarodnom ratnom pravu.

Svjedok je tvrdio i da je lično od Mladića u aprilu 1993. dobio naređenje da propusti humanitarni konvoj s ranjenicima iz Goražda i Žepe i da pred ranjenike “ponesu pomorandže, ako imaju”.

Suđenje Mladiću će biti nastavljeno u srijedu, 25. juna.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović