Audio zapisi

Radio Justice dnevni izvještaj: Ohrabriti žrtve silovanja da javno govore

12. Juna 2014.00:00
Na Globalnom samitu u Londonu predstavnici 123 zemlje svijeta su pozvani da poduzmu konkretne korake kojima će spriječiti seksualno nasilje u ratu i kazniti počinioce.

Posebna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija (UN) Angelina Jolie rekla je u uvodnom izlaganju da svijet ima obavezu osigurati pravdu za devetogodišnju djevojčicu koja je silovana u Ruandi i seksualno zlostavljane muškarce iz BiH, koji ni danas ne mogu prevazići traumu.

“Želim da cijeli svijet čuje njihove priče, da svi znaju da naša tuga nije dovoljna. Dovoljno smo govorili, ali nismo činili. Mi, kao međunarodna zajednica, nismo učinili dovoljno. Zato sada moramo stati skupa i promijeniti to”, kazala je Jolie.

Ona je predstavnike 123 zemlje učesnice samita pozvala da vojnike koji će učestvovati u mirovnim misijama obuče kako da zaustave seksualno nasilje, te da osiguraju pravdu za žrtve tako što će procesuirati počinioce.

Ministar vanjskih poslova Velike Britanije William Hague, koji je inicirao samit, istaknuo je da je seksualno nasilje u ratu “jedan od najvećih zločina”, te da je vrijeme za konkretne korake kojima će zlo biti iskorijenjeno.

“Seksualno nasilje je moralno pitanje za svakog čovjeka. Takvi zločini onemogućuju sigurnost u svijetu i razdvajaju zajednice. Seksualno nasilje sprečava put u budućnost i progres. Konačno, to su tako gnusni zločini da onemogućuju pomirenje i promoviraju krug nasilja”, rekao je Hague.

Globalnom samitu se obratio i ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija, koji je ratno silovanje nazvao “užasom koji uništava život tako što uništava dostojanstvo”.

“Možemo spriječiti ovakve zločine u svijetu i to tako što ćemo shvatiti da je poricanje zločina jedan dio zla. Vrijeme je da ohrabrimo preživjele da javno govore, te da im pojasnimo da su oni naši heroji, a da stigmu prebacimo na počinioce”, kazao je Lagumdžija.

On je dodao da su ratni zločini, a posebno oni seksualnog karaktera, problem čitavog svijeta.

“Ovo se može desiti bilo kome, bilo gdje. Moramo biti svjesni te opasnosti i djelovati preventivno. Srebrenica se nije desila iz vedra neba, a ovih dana se još uvijek identificiraju stotine žrtava iz masovne grobnice Tomašica pored Prijedora. Takve činjenice nam mogu biti lekcije šta se dešava kada vršimo segregaciju”, rekao je Lagumdžija.

Podršku samitu dala je i komesarka za vanjske poslove Evropske unije Catherine Ashton, koja je dodala da je “javno govorenje o zločinima prvi korak ka njihovom sprečavanju”.

Globalni samit se održava u Londonu od 10. do 13. juna. U petak će biti održana ceremonija zatvaranja, na kojoj će biti predstavljeni konkretni koraci koje države trebaju poduzeti kako bi se spriječilo seksualno nasilje u konfliktima širom svijeta i osigurao pristup pravdi za žrtve ratnog silovanja.