Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN), Brammertz je predstavio polugodišnji izvještaj o implementaciji strategije rada Tužilaštva Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ). Kada je riječ o BiH, Brammertz je kazao da je rad na Državnoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina “usporen”. 

“Implementacija Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina u BiH je usporena, i dalje imamo veliki zaostatak neriješenih predmeta. Potrebno je veliko ubrzanje, ukoliko će biti ispoštovani rokovi iz strategije. Ovaj zaostatak nije nastupio samo zbog nedostatka resursa, već to pokazuje vrlo malu privrženost odgovornih institucija da prioritetiziraju istrage za ratne zločine”, rekao je Brammertz. 

Državnu strategiju usvojilo je Vijeće ministara BiH krajem 2008. godine, a prema njoj svi predmeti ratnih zločina u BiH bi trebali biti završeni do 2023., a najsloženiji do konca naredne godine. 

Govoreći o predmetima koji su Tužilaštvu BiH proslijeđeni iz Haškog tužilaštva, Brammertz je kazao da je “slika loša”, te da još uvijek nisu podignute optužnice u tim predmetima.

Brammertz je Vijeće sigurnosti izvijestio i o napretku u preostalim predmetima pred MKSJ-om, istaknuvši da je Tužilaštvo završilo dokazne postupke u predmetima protiv Radovana Karadžića i Ratka Mladića, kojima se sudi za genocid i druge zločine počinjene u BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.