Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Sedin Idrizović je rekao da mu je kolegica Vesna Budimir, koja zastupa optužnicu protiv Bojadžića, potvrdila da želi odustati od saslušanja preostalih svjedoka.
Potom je tužilac u sudski spis uvrstio posljednje materijalne dokaze Tužilaštva BiH, među kojima je bila medicinska dokumentacija za nekoliko svjedoka koji su 1993. godine bili zatvoreni u Muzeju “Bitka na Neretvi” u Jablanici, te Rogića kućama u Donjoj Jablanici.
Bojadžić, nekadašnji zamjenik komandanta odreda “Zulfikar” Armije BiH (ABiH), optužen je da je 1993. godine mučio, seksualno zlostavljao i silovao osobe hrvatske nacionalnosti zatvorene u muzeju i Rogićama kućama.
Na kraju ročišta, Bojadžićeva braniteljica Vasvija Vidović upoznala je Sudsko vijeće da je Odbrani otežan pristup Arhivu BiH koji je u nadležnosti Ministarstva odbrane.
“U četiri dana, koliko smo vršili uvid, učinjeno je sve da imamo manje vremena za pregledavanje”, kazala je ona, te zamolila Sudsko vijeće da izda nalog da Odbrana nastavi sa uvidom.
Do sada su, navela je Vidović, pronađeni krucijalni dokumenti koji idu u prilog Bojadžiću.
Suđenje se nastavlja 8. maja, kada će se Odbrana očitovati o materijalnim dokazima Tužilaštva BiH, te predstaviti svoj plan izvođenja dokaza.
Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.