Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Krunoslav Trlin, bivši pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), zarobljen je 19. aprila 1993. u okolini Konjica i odveden u logor “Musala”. On je kazao kako je za Macića Macu čuo od zatvorenika koje je ovaj stražar tukao.

“Prvi put sam ga vidio kad je za upravnika došao Edhem Žilić. Oni su bili vjerovatno vojna policija, imao je opasač i palicu. Nekad je imao crno odjelo, a nekad maskirnu uniformu”, kazao je Trlin.

On je Macića opisao kao osobu “luđačkog pogleda”, koja nije imala više od 25 godina, visine oko 180 centimetara.

Prema Trlinovim riječima, Maca je bio u logoru skoro svakodnevno.

“Mene je udario jedanput, kada sam se vraćao iz toaleta. Udario me šakom po glavi kad sam naišao pored njega, maltene sam izgubio svijest”, prisjetio se Trlin, koji je u logoru proveo šest mjeseci.

Ibri Maciću je na teret stavljeno učešće u mučenjima i seksualnim zlostavljanjima zarobljenika u Osnovnoj školi “Musala” u Konjicu od aprila do oktobra 1993. godine.

Svjedok Goran Nikšić je kazao da se od svih stražara iz logora “Musala” najviše sjeća “Ibrahima Macića, koji sjedi preko puta njega”.

Nikšić je kazao da je ovaj stražar najviše mučio momke iz Dusine, a da je njega jedanput udario prilikom saslušanja kod upravnika Edhema Žilića.

Odbrana Ibre Macića je konstatovala da svjedok Nikšić u izjavi iz 1995. nije rekao da ga je udario Ibro Macić. Nikšić je naveo da je taj iskaz dao na brzinu i da ga niko nije pitao da li ga je neko udarao.

Prema rasporedu, suđenje se nastavlja 7. februara.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu