Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Prijedlogu Tužilaštva protivila se Odbrana, a Sud će odluku donijeti naknadno.

Tužilac Seid Marušić je nakon potvrđivanja optužnice zatražio da Popovićima bude određen kućni pritvor, kao i zabranjeno sastajanje sa svjedocima.

“Kazna od najmanje deset godina zatvora može djelovati motivirajuće na optužene da se daju u bjekstvo”, kazao je Marušić.

On je istaknuo da neki svjedoci iz višegradskog sela Rodića Brdo, gdje žive i optuženi, osjećaju strah i zabrinutost.
 
Sud BiH je 10. januara potvrdio optužnicu koja Popoviće tereti da su od početka aprila 1992. do kraja septembra 1992. godine, kao pripadnici srpskih oružanih formacija, učestvovali u progonu civilnog bošnjačkog stanovništva iz sela Rodić Brdo u opštini Višegrad.

Oni su optuženi da su učestvovali u ubistvima, prisilnom preseljenju, protivzakonitom zatvaranju, silovanjima, seksualnom ropstvu, prisilnim nestancima, uništenju i otuđenju imovine, nanošenju velikih patnji i povreda tjelesnog integriteta i drugim nečovječnim djelima.

Nenad Rubež, branilac Jovana Popovića, te Miloš Perić, branilac Gorana Popovića, protivili su se određivanju mjera zabrane. Istaknuli su da, ukoliko se Sud ipak odluči za neke mjere, ne određuje kućni pritvor, jer bi na taj način bila ugrožena egzistencija optuženih i njihovih  porodica.

“Ja se protivim određivanju bilo koje mjere. Međutim, ukoliko Sud nađe razloge za određivanje nekih mjera, apsolutno se protivim kućnom pritvoru. Za mog branjenika to bi bilo pogubno. (…) Radi se o ocu i sinu i radi se o egzistenciji obje porodice”, kazao je Perić.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu