Nedjelja, 5 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Savo Stević, bivši pripadnik Prvog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), rekao je da je u ljeto 1995. godine upućen da čuva zarobljenike u školi u Pilici. Naveo je kako je ispred škole vidio tri autobusa sa zarobljenicima.

“Raspoređen sam da hodam po hodniku i čuvam zarobljenike koji su bili u učionicama. Donosili smo im hljeb i vodu. Bili su to pretežno muškarci, i mladi i stari u civilu”, rekao je on.

Nakon dva sata, svjedok je, kako je naveo, izašao i škole i vidio vojnika koji je išao prema fiskulturnoj sali. Kasnije je saznao da je vojnik tražio zlato i novac od zarobljenika.

“Otišao sam odatle, a sutra na liniju. Gore sam od vojske čuo da su zarobljenici postrijeljani na Branjevu, a da su ih ubili neki specijalci”, kazao je on.

Stević je svjedočio na suđenju Aleksandru Cvetkoviću, koji je optužen da je, kao pripadnik 10. diverzantskog odreda Glavnog štaba VRS-a, učestvovao u genocidu počinjenom 1995. godine u Srebrenici. Prema optužnici, Cvetković je bio u streljačkom vodu koji je sudjelovao u ubistvima više stotina Bošnjaka na poljoprivrednom dobru Branjevo.

Drugi svjedok, Dragan Jovanović je ispričao da je kao pripadnik Prvog bataljona Zvorničke brigade u ljeto 1995. obaviješten da zarobljenici stižu u Pilicu, gdje je i otišao. Tu je raspoređen na obezbjeđenje ispred škole.

Svjedok je naveo kako je vidio da su zarobljenici dovoženi autobusima u školu.

“Naredni dan vidio sam da neki vojnici dolaze pred školu. Neko odjednom reče: ‘Što ne vežete, što ne ubijate?’ Tu je došlo još četiri-pet crnokošuljaša”, rekao je svjedok, dodavši kako ne zna ko je osoba koja je tada spomenula ubijanje.

Jovanović je naveo da je nakon toga ostavio pušku i otišao kući.

“Nakon dva ili tri dana počela je priča da su ljudi likvidirani na Branjevu”, rekao je on.

Svjedok Stević je na ovo suđenje priveden. On je kazao da ranije nije došao jer nije imao prevoz, dok je Sudsko vijeće istaknulo kako ima informaciju da je svjedok rekao da ne želi doći.

Suđenje će se nastaviti 21. januara 2014.

Najčitanije
Saznajte više
Ko su kandidati na izborima za predsjednika Rrepublike Srpske?
Nakon što je Centralna izborna komisija ovjerila stranke i kandidate za učešće na izborima, Detektor donosi pregled ko je u utrci za predsjednika Republike Srpske i kakve su bile njihove dosadašnje političke uloge.
Staša Košarac i Igor Kalabuhov. Foto: Staša Košarac Instagram
Energoinvest tvrdi da RS ne plaća svoj dio duga, nakon izjave Košarca da će Federacija plaćati ratni dug za plin Rusiji
Dva puta u proteklih nekoliko dana Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih Bosne i Hercegovine je, u razgovoru s ruskim zvaničnicima, najavio da će Federacija platiti kompletan dug za prirodni gas prema dobavljačima iz Rusije nastao u ratu, ali iz Energoinvesta podsjećaju da se ovaj dug servisira godinama.
Uz posmrtne ostatke u Prijedoru pronađen lični pribor žrtve
Podignuta optužnica zbog prijetnji terorizmom u Konjicu