Subota, 10 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Lazar Jović, koji je živio u selu Đulići, nekoliko stotina udaljenom od brane u Petkovcima, kazao je da nikada ništa nije čuo o ubistvima Srebreničana. Međutim, nakon što mu je tužilac Predrag Tomić predočio izjavu koju je dao 2009. godine Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), Jović je prihvatio da je čuo za ubistva nekoliko mjeseci kasnije.

Jović je rekao da se sjeća da je mobilisan 22. juna 1995. godine u radni vod bataljona sa sjedištem u Petkovcima, ali da ne zna ko je komandovao bataljonom.

“Ne znam ko je bio komandant. Bilo je tu nekih…”, kazao je svjedok, dodavši da misli da je komandant bio Ostoja Stanišić, ali da ne zna ko je bio njegov zamjenik.

Stanišić i Milošević su optuženi za učešće u zločinima na brani kod Petkovaca, gdje je sredinom jula 1995. pogubljeno oko 1.000 ranije zarobljenih bošnjačkih muškaraca i dječaka iz Srebrenice. Zarobljenici su, navodi se u optužnici, bili držani u Petkovcima prije odvođenja na branu.

Prema optužnici, Stanišić je bio komandant Šestog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a Milošević njegov zamjenik.

Svjedok Jović je rekao da su njegovi zadaci bili sječa drva i dostavljanje hrane vojnicima na borbenim položajima.

Prema Jovićevima riječima, jednog dana u julu 1995. godine je kod Doma kulture u Petkovcima vidio jedan ili dva kamiona, a nepoznati vojnik mu je rukom pokazivao da se udalji, što je i učinio. Dodao je da tada nije vidio zaobljenike iz Srebrenice.

“Galama je dolazila iz pravca Doma, kao da ljudi pričaju malo jače”, pojasnio je Jović, dodavši da je pored škole vidio tri do četiri civila.

Na pitanje da li je čuo zvukove iz škole, Jović je odgovorio da se “čulo kao da se djeca igraju”.

Jović je ispričao da je stigao kući, te ga je u noćnim satima probudila pucnjava.

“Probudila me neka galama, pucnjava, nemam pojma šta je bilo. Kako ću ja znati da li sam mogao nastaviti spavati. Ja ne znam gdje se to moglo pucati”, kazao je on, te dodao da nije izlazio iz kuće.

Na pitanje tužioca da li je istražiteljima SIPA-e rekao da je galama dolazila iz pravca brane, svjedok je odgovorio da je bio “friškiji kada je davao prvu izjavu”. “Vjeruj da jesam čuo”, dodao je Jović.

Suđenje se nastavlja u srijedu, 18. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Rogatici
U Sudu Bosne i Hercegovine iduće sedmice je planirano održavanje žalbene sjednice na prvostepenu presudu kojom su dvojica bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) osuđena na ukupno sedam godina zatvora za zločine na području Rogatice, dok su trojica oslobođena, potvrđeno je Detektoru.
Željko Budimir, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske. Foto: RTRS Vijesti/Facebook
Deveti januar obilježen uz poruke sankcionisanih političara i desničara
Na obilježavanju 9. januara, kojeg je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim praznikom, i ove godine veliki je broj zvaničnika ovog entiteta koji se nalaze pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i drugih zemalja, kao i optuženi ministri iz Srbije.
Potvrđena optužnica za pomaganje u genocidu u Srebrenici
Reakcija OSCE-a na postove Benjamine Karić: Kritičko izvještavanje se treba tolerisati
CIK najavljuje sankcionisanje govora mržnje na ponovljenim izborima u Republici Srpskoj