Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Kreho je ispričao kako je 23. avgusta 1992. imenovan za predsjednika Okružnog vojnog suda, te da je u kasarnu “Viktor Bubanj” došao 1. septembra. On je kazao da većina zatvorenika nije imala rješenje o pritvaranju.

“Dobio sam od Besima Muderizovića, upravnika pritvora, spisak zatvorenih lica. Sa svima sam obavio razgovor. Njih oko 20 su imali rješenje o pritvaranju do maja ili juna, a kasnije ne. Zbog toga su pušteni”, rekao je Kreho.

Za ostale, kako je naveo, pokrenut je proces po zakonu, a oni koji bi bili osuđeni, upućivani su na odsluženje kazne u Centralni zatvor, koji je bio na petom spratu iste zgrade.

Za zločine počinjene u “Viktor Bubnju” od ljeta 1992. do 1993. godine, sudi se Ramizu Avdoviću i Iulian-Nicolaeu Vintili. Oni su optuženi da su učestvovali u uspostavljanju i održavanju sistema zlostavljanja civila srpske nacionalnosti, od kojih su neki preminuli.

Državno tužilaštvo smatra da je Avdović bio komandir straže na petom spratu Okružnog zatvora u Sarajevu i bivšoj kasarni “Viktor Bubanj”, a Vintila kuhar i stražar u nekadašnjoj kasarni. Sa njima je bio optužen i Besim Muderizović, koji je tokom suđenja umro.

Svjedok Kreho je kazao kako je optuženog Ramiza Avdovića znao od ranije, a tu ga je upoznao kao stražara, dok je optuženog Vintilu upoznao kao kuhara.

Kreho je ustvrdio da do oktobra 1993., do kada je bio predsjednik Okružnog suda, nije bilo nikakvih problema, a uslovi su bili prilično dobri s obzirom na ratne okolnosti.

Na pitanje sudije Ljubomira Kitića da li je bilo smrtnih slučajeva, Kreho je odgovorio da nije. Rekao je kako nije čuo ni za “iznenadni nestanak tokom noći Ognjena Čajevića”, o čemu su svjedočili prethodni svjedoci.

Svjedokinja Slavica Sikima je ispričala kako je čula od Ljubomira Drakula da je njen otac umro u kasarni “Viktor Bubanj” od premlaćivanja.

“Drakul je došao 2011. kod mene i majke i kazao nam kako je tata bio s njim u ćeliji, da su ga tukli i da je na strašnim mukama u junu 1992. godine od toga umro. Kasnije su ga izbacili kod kontejnera, a onda ga je neki Radomir Kuvač odveo u hitnu, gdje je konstatovana smrt”, ispričala je svjedokinja i dodala da joj je žao što je Drakul umro i što ne može posvjedočiti o tome.

Prema njenom iskazu, ljekari su kasnije utvrdili da je njenom ocu bila “svaka koščica prebijena” i da je umro od batina.

Suđenje se nastavlja 6. decembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu