Utorak, 17 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Darko Samardžić, predsjedavajući Sudskog vijeća, kazao je da je doktorica Zorica Lazarević izvršila pregled optuženog, ali su potrebni dodatni pregledi, koji još nisu urađeni.

Iako je doktorica Lazarević rekla da je dodatne preglede bolje uraditi u bolnici u Sarajevu, Sudsko vijeće je udovoljilo Kornjačinoj želji da to bude u fočanskoj bolnici.

Kako je naveo Samardžić, pregled bi trebao biti obavljen u srijedu, 27. novembra.

Vještačenje optuženog odgađano je već nekoliko puta.

Kornjači je na teret stavljeno da je 1992. godine, kao komandant paravojne jedinice “Plavi orlovi”, učestvovao u zločinima nad Bošnjacima.

Na ovom ročištu je Odbrana uložila materijalne dokaze, ali nije pojašnjeno o čemu se radi.

Suđenje se nastavlja 11. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Tužitelji Bojana Jolović i Feđa Fejzagić iz Tužilaštva BiH prije saslušaaj pred članovima Komisije za borbu protiv korupcije. Foto: Detektor
U fazi provjere krivične prijave za kriminal u Upravi za indirektno oporezivanje
Tužiteljica Bojana Jolović je na saslušanju pred Komisijom za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine rekla da je Državno tužilaštvo određeni broj prijava za kriminal u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) odbacilo kao neosnovane, dok u drugim vrši provjere navoda.
Općinski sud u Jajcu. Foto: Općinski sud
Evidencije prisustva i odsustva uposlenika Općinskog suda u Jajcu
U nastavku disciplinskog postupka protiv sudije Općinskog suda u Jajcu Aleksandra Trkulje, koji se disciplinskom tužbom tereti za više prekršaja, svjedoci koje je predložio govorili su o evidenciji odsustva uposlenika suda.
Usvojena ostavka predsjednika Vlade RS Save Minića