Srijeda, 10 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U skladu s ranije utvrđenim rasporedom rada, suđenja Mladiću neće biti iduće sedmice, a proces će biti nastavljen 16. oktobra.

General Mladić, ratni komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmjere genocida, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Današnji svjedok je 146. otkako je u julu prošle godine počeo dokazni postupak protiv Mladića, a Tužilaštvo ga planira završiti do sredine novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Mevlid Jašarević: Rekao da mu dođe da uzme nož iz kuhinje i uleti u kancelariju
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetila se straha i ugroženosti koje je osjećala prilikom riječi i nasrtaja Mevlida Jašarevića, kome se sudi za prijetnje službenicima zatvora gdje se nalazi na izdržavanju kazne za napad na Ambasadu SAD-a 2011. godine.
Zajednička tematska sjednics Komisija za sigurnost Parlamenata Federacije BiH. Foto: Detektor
Više od hiljadu incidenata motivisanih mržnjom, institucije bez adekvatnog odgovora
Dok Federacija Bosne i Hercegovine još čeka Zakon o javnom okupljanju i Nacrt zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim događajima, monitoring Misije OSCE-a u BiH od 2016. bilježi 1.436 potencijalnih incidenata motivisanih mržnjom, kojima pravosudne institucije i dalje ne posvećuju dovoljnu pažnju.
Ljuban Vuković: Odbrana u žalbi traži oslobađajuću presudu
Na Grujičića negativno uticali pritvor i odlazak na suđenje