Petak, 10 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prema Srećku Bošnjaku, portparolu policije Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), u srijedu, 25. septembra, stigla je prijava da se Ilijašević nije sa dopusta vratio u mostarski zatvor.

Mediji navode da je Ilijašević dobio 25 dana korištenja zakonskih pogodnosti. Bošnjak je rekao da policija nema potvrđenih saznanja gdje se osuđenik nalazi.

Ilijašević, bivši pripadnik Jedinice za posebne namjene “Maturice” Hrvatskog vijeća obrane (HVO), osuđen je 2009. godine za zločine nad stanovništvom općina Vareš i Kiseljak, između ostalog i za ubistva u selu Stupni Do.

Najčitanije
Saznajte više
Novinari Detektora nominovani s kolegama iz Moldavije za novinarsku nagradu za istraživanje o ruskim kampovima
Novinari Detektora Irvin Pekmez, Enes Hodžić i Nino Bilajac su kao koautori medijske kuće CU SENS nominovani za novinarsku nagradu u Rumuniji, u kategorijama istraživačko novinarstvo te TV i video novinarstvo.
Otvorena BIRN-ova izložba “Uloga medija u raspadu Jugoslavije”
Fotografije, novinski isječci i bilješke novinara dokumentovane u izložbi Regionalne Balkanske istraživačke mreže (BIRN Hub) otvorenoj u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine dokaz su uloge pojedinih medija u propagandi i podjeli društva u bivšoj Jugoslaviji.