Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Anđelko Cvjetković je rekao kako mu je Mlađenović bio komšija i da ga poznaje cijeli život.

“Poznajem ga kao dobrog i poštenog čovjeka, kakav je uvijek bio i ostao”, rekao je Cvjetković.

On je ispričao da je neposredno pred izbijanje ratnih sukoba svoju porodicu iz sela Donji Magašići izmjestio kod sestre u Srbiju. Dodao je da je 2. maja 1992. otišao po njih kako bi ih vratio kući.

“U Srbiji sam prenoćio i 3. maja smo krenuli kroz Bratunac, Repovac i Hranču do našeg sela”, precizirao je svjedok.

On je dodao da su u poslijepodnevnim satima zaustavljeni na barikadi u Repovcima, gdje im je rečeno da sačekaju jer se “u muslimanskoj Hranči nešto dešava”.

Prolazeći kroz Hranču, vidio je nekoliko muslimanskih kuća kako gore.

“Na ulazu u Donje Magašiće, kod Najdanove kuće, vidio sam grupu, među kojima je bio i Mlađenović, kako tu stoje. Nisu znali šta da rade. Bili su zabrinuti, uplašeni”, rekao je svjedok.

On tvrdi da su muškarci bili u civilu i da nisu imali motorole. Kada je odvezao porodicu, ponovo se vratio i “ista ekipa je stajala pored kuće Najdana Mlađenovića”.

Mlađenović se, zajedno sa Savom Živkovićem, tereti da je 3. i 9. maja 1992. godine, u okviru širokog i sistematičnog napada na sela Hranča i Glogova (općina Bratunac), nezakonito hapsio, fizički i psihički zlostavljao, te uništavao imovinu civilnog bošnjačkog stanovništva, čime su počinili zločin protiv čovječnosti.

Kako stoji u optužnici, Mlađenović je bio komandir Teritorijalne odbrane (TO) Bratunac, a Živković pripadnik ove jedinice.

Svjedok Cvjetković je rekao da mu nije poznato šta se desilo nekoliko dana kasnije, tačnije 9. maja.

Suđenje se nastavlja 8. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju