Srijeda, 11 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Clark je izjavio da je autopsijama, kojima je rukovodio, utvrđeno da je većina žrtava bila muškog pola i da je umrla od rana zadobijenih iz vatrenog oružja. 

“U većini slučajeva, ti ljudi su umrli od rana nanesenih hicima iz vatrenog oružja, koje su često bile višestruke”, rekao je Clark, čiji je tim autopsije obavljao u mrtvačnici u Visokom.

On je precizirao da je, prije sastavljanja tri izvještaja podnijeta sudu, pregledao više od 3.000 izvještaja o autopsiji tijela i dijelova tijela ekshumiranih iz grobnica u Podrinju. To su bile grobnice u Kozluku, Novoj Kasabi, Konjević Polju, Glogovi, Ravnicama, Zelenom Jadru i na lokaciji zvanoj Lažete.

General Mladić, koji je bio komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid nad oko 7.000 muslimanskih muškaraca i dječaka iz Srebrenice.

U unakrsnom ispitivanju, Mladićev branilac Miodrag Stojanović sugerisao je da, ukoliko su u jednom tijelu pronađene povrede od  više hitaca, to je ukazivalo na nasumičnu paljbu, a ne na organizovano strijeljanje.

Clark je to negirao, rekavši da se i tokom strijeljanja jedno tijelo može pogoditi više puta.

Potvrdio je da patolozi autopsijama nisu mogli utvrditi da li su žrtve zadobile rane za života ili nakon što su izdahnule.

Svjedok je prihvatio i sugestiju advokata Stojanovića da obdukcijama nisu mogli biti utvrđeni vrijeme i mjesto stradanja pronađenih osoba. 

Kazao je i da je moguće da su tijela bila donijeta sa drugih mjesta, na kojima su stradala, i pokopana u masovne grobnice.

Suđenje Mladiću, optuženom i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmjere genocida, te teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, nastavlja se 24. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Kajganić u drugi odsjek premjestio tužiteljicu koja je postupala po krivičnoj prijavi protiv njega
Elvira Stanojlović, tužiteljica Tužilaštva Bosne i Hercegovine koja je postupala po prijavi Džermina Pašića podnesenoj protiv glavnog tužioca Milanka Kajganića, njegovom odlukom je premještena u drugi odsjek, potvrdili su izvori Detektora.
Vasvija Vidović osuđena na pola godine zatvora za sprečavanje dokazivanja
Apelaciono odjeljenje Suda BiH osudilo je sarajevsku advokaticu Vasviju Vidović na šest mjeseci zatvora za sprečavanje dokazivanja.
BIRN BiH: Javni poziv za dodjelu malih grantova
Ustavni sud odbio apelacije trojici osuđenih za ratne zločine