Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

“S Oliverom nikad nisam popio kafu ni prije ni u toku rata. Ne znam da su se ti događaji desili, a kamoli da sam s njim u tome učestvovao”, kazao je Lelek, koga je Sud BiH osudio na 16 godina zatvora za zločine u Višegradu.

On je po dvije tačke optužnice proglašen krivim za djela za koja se tereti i Krsmanović. Riječ je o nezakonitom hapšenju dvojice Bošnjaka u naselju Crnča i silovanju ženske osobe u banji “Vilina vlas” u junu 1992. godine.

“Ona je u pisanoj izjavi inspektorima rekla da je u tome učestvovao i Oliver, da je sedam dana dovođena u banju i da sam je ja silovao peti dan. Ovdje na suđenju nije spominjala Olivera i rekla je da se to desilo samo jedanput”, kazao je Lelek.

On je rekao da je u ratu bio policajac i da nikad nije bio u “Vilinoj vlasi“, te da niko od osoba koje su svjedočile u Haškom tribunalu i Sudu BiH nije izjavio da ga je tu vidio s Krsmanovićem.

Kad je riječ o hapšenju Bošnjaka iz Crnče, Lelek je naveo da ga je na suđenju za učešće u tom djelu spomenula svjedokinja, koja je rekla da ga je prepoznala pošto ga je viđala “kad je imao tri godine”.

Svjedok je potvrdio da je prošle godine poslao pismo Krsmanoviću, pitajući ga da li bi svjedočio da se u ratu nisu sastajali ni bili saučesnici u zločinima.

Optužnica tereti Krsmanovića kao nekadašnjeg pripadnika Druge podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS) za ubistva bošnjačkih civila, prisilne nestanke i silovanja.

Suđenje će biti nastavljeno 17. septembra, kada bi trebalo da se pojave dva zaštićena svjedoka Odbrane.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Ganić i ostali: Nekoliko puta udaren kundakom
    Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je da je bio u koloni koja je zaustavljena u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992., kada su odvedeni u fiskulturnu salu, gdje je dobio nekoliko udaraca.
    Ramić Ćamil i ostali: Pregled leša u Višegradu
    Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine kazao je kako je 1993. u Višegradu izvršio pregled leša, za koji je procijenio da je smrt vjerovatno nastala usljed pothranjenosti i mučenja.
    Petroviću sedam godina zatvora za silovanje u Brčkom
    Milanu Trišiću 15 godina zatvora za zločine u Bratuncu
    Radomir Milić: Saznanja o ranjavanju