Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Suđenje zatvoreno za javnost je najviši nivo zaštite identiteta u praksi Haškog suda.

U toku je izvođenje dokaza o navodu optužnice da je Vojska Republike Srpske (VRS), čiji je Mladić bio komandant, počinila genocid nad oko 7.000 Muslimana iz Srebrenice u danima nakon što je tu enklavu zauzela 11. jula 1995. godine.

RM-021 je 135. svjedok Tužilaštva od početka suđenja.

Mladić nije prisustvovao početku suđenja zbog posjete porodice. Branko Lukić, njegov advokat, okončao je unakrsno ispitivanje prethodnog svjedoka Emira Turkušića, koji je radio u timu koji je provodio istragu u vezi sa minobacačkim granatama koja je ispred tržnice Markale u Sarajevu krajem avgusta 1995. usmrtila i ranila desetine građana.

Mladić je optužen i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada, te uzimanje “plavih šljemova” Ujedinjenih nacija (UN) za taoce.

Nastavak suđenja Mladiću zakazan je za 2. septembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu