Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

rstva unutrašnjih poslova (MUP) BiH Emir Turkušić.

Turkušić, koji je u istrazi o eksploziji na Markalama učestvovao kao član tima za kontradiverzionu zaštitu MUP-a BiH, izjavio je da je na stabilizatoru granate bila pronađena oznaka KV-9307, što znači da je projektil bio proizveden u valjevskom “Krušiku” u julu 1993. godine.

Istu oznaku su imale još četiri granate koje su istog dana eksplodirale u blizini Markala – u ulici Oslobodilaca Sarajeva, par stotina metara dalje.

Mladić, tadašnji komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem u periodu od 1992. do 1995. godine. Prema optužnici, granatu koja je ubila 43, a ranila 75 građana na Markalama 28. avgusta 1995. ispalila je VRS.

Kako je Turkušić izjavio, ugao i pravac doleta granate, koje je istragom utvrdila sarajevska policija, pokazali su da je projektil doletio sa 2.400 metara udaljenosti iz pravca u kojem su bili položaji VRS-a. Tačno mjesto ispaljivanja, prema iskazu svjedoka, mogli su utvrditi samo radari, a istražitelji ne, niti im je to bio zadatak.

Tokom više od 100 istraga o eksplozijama u Sarajevu, Turkušić je utvrdio da su granate sa položaja VRS pogađale “pretežno” civilne objekte.

Turkušić je posvjedočio da “apsolutno nikada nije naišao na vjerodostojne dokaze” koji bi potvrdili da je Armija BiH (ABiH) granatama ciljala svoje građane.

Mladićev branilac Branko Lukić je na početku unakrsnog ispitivanja pitao svjedoka da li je čuo za izjavu pripadnika tajne policije BiH Nedžada Herende kako je za snajpersku metu uzimao civile u centru Sarajeva.

“Takvu izjavu nisam čuo, a u slučaju da je ona potpuno tačna, ničim ne demantuje moju izjavu”, odgovorio je Turkušić.

Na pitanje Mladićevog advokata da li je čuo da je 9. novembra 1993. ABiH ispalila “dvije granate na Trg Zavnobih-a” koje su “usmrtile četiri dječaka i učiteljicu”, svjedok je uzvratio da za to prvi put čuje.

“Mislim da je to dio propagande koja se upotrebljava u svakom ratu – obrtanje teza i neistina, to je takođe ratna municija”, rekao je Turkušić, poslije čega ga je predsjedavajući sudija Alphons Orie upozorio da je dovoljno bilo da kaže da za incident nije čuo.

Odbrana će unakrsno ispitivanje svjedoka Turkušića nastaviti 28. augusta.

Mladić optužen je i za genocid počinjen u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmjere genocida, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu