Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Dragoje Ivanović, bivši pripadnik Vojne policije Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), kazao je da je nakon pada Srebrenice bio u selu Orahovac kod Zvornika sa grupom od desetak vojnih policajaca.

On je rekao da je čuo za dešavanja u Orahovcu nakon što je došao u sjedište Vojne policije. Dodao je kako je čuo da su neki ubijeni, a neki odvedeni u razmjenu.

Ivanović je naveo da je u bazi Vojne policije čuo priču da svi koji su bili u Orahovcu idu i u Petkovce. Unatoč tome, kako je kazao, on nije otišao i misli da također ni drugi nisu otišli u Orahovac.

Dok je davao iskaz Tužilaštvu BiH tokom provođenja istrage krajem 2011. godine, Ivanović je imao status osumnjičenog za zločine počinjene u Orahovcu. Kako je rekao, tužilac koji je tada provodio istragu ga je “ucjenjivao”.

“Meni je prijećeno od strane tužioca koji je uzimao izjavu”, ustvrdio je svjedok, te dodao da se to dešavalo kada je isključivan diktafon preko kojeg je snimano uzimanje izjave.

On je kazao da je poslije čuo da su “u njegovim rodnim Petkovcima počinjena ubistva muškaraca iz Srebrenice”.

Ostoja Stanišić je, zajedno sa Markom Miloševićem, optužen za učešće u zločinima počinjenim na brani u Petkovcima, gdje je sredinom jula 1995. ubijeno oko 1.000 muškaraca iz Srebrenice.

Prema optužnici, Stanišić je bio komandant Šestog bataljona Zvorničke brigade, a Milošević njegov zamjenik.

Svjedok je naveo kako nije čuo da se optuženi Stanišić dovodi u vezu sa zarobljenicima i ubistvima.

Drugi svjedok Tužilaštva BiH Srećko Vuković govorio je o proboju Srebreničana prema Nezuku sredinom jula 1995. godine, te dvojici Srebreničana koje je poslije zarobio.

Vuković, koji je pripadao bataljonu kojim je Stanišić komandovao, bio je na položaju od Nezuka udaljenom oko kilometar vazdušne linije, kada je počeo proboj. On je dodao da se pucalo cijelog dana, te kako je do 100 vojnika pošlo da bježi, ali ih je Stanišić vratio.

On se prisjetio da je Stanišić poslije “trčao linijom i govorio da se ne puca, da je primirje”.

Desetak dana kasnije, svjedok je, kako je rekao, zarobio dvojicu zalutalih Srebreničana, koji su poslije smješteni u štalu. On je na suđenju kazao da ne zna da li su vođeni na kopanje rovova, iako je u istrazi potvrdio da jesu.

Objašnjavajući razliku u iskazu, svjedok je naveo da su Srbi u Banovićima – gdje je i on bio zatvoren – vođeni da kopaju rovove, te da je moguće da su i Srebreničani.

Vuković nije saznao šta se tačno desilo sa zarobljenicima, navodeći da je čuo priče kako su odvedeni u Batkoviće kod Bijeljine ili su pušteni. Na pitanje tužioca Predraga Tomića kako zna da nisu ubijeni, svjedok je odgovorio: “Ne znam.”

Suđenje se nastavlja 4. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu