Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nakon pauze u zasjedanju, branilac Branko Lukić prenio je Sudskom vijeću da je situacija sa Mladićevim zdravstvenim stanjem “zaista loša” i da on ne može da nastavi da prati proces.

Prema Lukiću, Mladiću su “utrnule desna ruka i noga” i on je u sudnicu, poslije pauze, uveden uz pomoć obezbjeđenja zato što nije mogao da hoda. Ljekari su tokom pauze ustanovili da je Mladićev krvni pritisak “isuviše nizak” i da je to posljedica gubitka na težini, kazali su branilac Lukić i predsjedavajući sudija Alphons Orie.

Sudija Orie je naglasio da je iznenađen time što Mladićev gubitak na težini nije bio pomenut u posljednjem ljekarskom izvještaju o njegovom zdravstvenom stanju, koji su ljekari iz sudskog pritvora podnijeli 21. avgusta ove godine.

Zasjedanje je prekinuto nakon što je Mladić, preko svog advokata Lukića, odbio da dozvoli da se proces nastavi u njegovom odsustvu. “General Mladić mi je rekao da ne može da nastavi i da bi želio da do kraja sasluša Donijino svjedočenje, ali da ne može da ga više prati”, kazao je Lukić.

Mladić je, prije hapšenja krajem maja 2011, preživio tri moždana udara, zbog čega mu je pokretljivost desne strane tijela ostala umanjena. U pritvoru Tribunala Mladić je, u međuvremenu, bio liječen i od upale pluća i podvrgnut lakšim intervencijama.

Tokom rasprave o njegovom zdravstvenom stanju, početkom juna ove godine, Mladić se zahvalio Sudu i medicinskom osoblju u pritvoru što su mu “spasili život i izvukli ga iz groba”.

Mladić, nekadašnji komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid u Srebrenici i još sedam opština, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje civila u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Ukoliko to bude dozvolilo Mladićevo zdravstveno stanje, branilac Lukić će unakrsno ispitivanje eksperta Donije nastaviti u ponedjeljak, 26. avgusta.

Najčitanije
Saznajte više
Termin ročišta po žalbama na presudu Dodiku će ovisiti od obimnosti predmeta
Više od mjesec dana nakon što su uložene žalbe na prvostepenu presudu kojom je Milorad Dodik osuđen na godinu dana zatvora, a Miloš Lukić oslobođen optužbe za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, još uvijek se očekuje zakazivanje ročišta na kojem će izlagati žalbe, a advokati s kojima je razgovarao Detektor navode da se kod složenih predmeta često čeka više mjeseci na ročište.
Odbrana Mirze Kapića naredne sedmice iznosi žalbu na presudu za terorizam
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je održavanje ročišta na kojem će Odbrana Mirze Kapića, koji je prvostepeno osuđen na četiri i po godine zatvora zbog planiranja terorističkog napada na džamiju “Bosna” u Zenici, obrazložiti žalbu, potvrđeno je za Detektor.
Memić i ostali: Sastanci o gabaritima objekta investitora Malak Group
Razdvojen postupak za zločine u Zvorniku