Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ne osporavajući iskaze svjedoka i materijalne dokaze koji su mu predočeni, Dunjić je ostao pri tvrdnji koju je zasnovao na činjenici da je 450 do 500 osoba ekshumiranih iz masovnih grobnica imalo ruke vezane žicom ili kanapom, što je, po njemu, jedini čvrst dokaz da su strijeljane.

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske (RS) i vrhovni komandant njene vojske, optužen je za genocid počinjen nad oko 7.000 Muslimana iz Srebrenice, kao i za druge zločine izvršene u BiH.

Zastupnik Optužbe Christopher Mitchell ekspertu Dunjiću je citirao iskaz Franca Kosa – koji će sljedeće sedmice biti svjedok Karadžićeve Odbrane – da je 16. jula 1995. učestvovao u ubijanju na stotinu Muslimana na Branjevu kod Zvornika.

Zbog genocida počinjenog u Srebrenici, Državni sud BiH je Kosa osudio na 35 godina zatvora.

Upitan da li je Kosov iskaz u skladu sa autopsijskim izvještajima o tijelima pronađenim u Branjevu, Dunjić je odgovorio potvrdno, ali je dodao da za Kosovo svjedočenje nije znao.

Na tužiočevo pitanje kako to da će Kos, kao svjedok Karadžićeve Odbrane, potvrditi da su Muslimani strijeljani, nasuprot Dunjićevoj tvrdnji da je većina ubijena u borbi, optuženi Karadžić je uložio prigovor: “Gdje smo mi rekli da su pali u borbi?”

Predsjedavajući sudija O-Gon Kwon upitao je na to optuženog: “A da li ste rekli da su strijeljani?” Karadžićev pravni savjetnik Peter Robinson odgovorio je da Odbrana nije zauzela stav o tome.

Ekspert Odbrane složio se sa tužiocem da su u grobnici u Branjevu pronađena 132 tijela, od kojih je 77 imalo vezane ruke. Međutim, ostao je pri iskazu da za žrtve čije ruke nisu bile vezane nema forenzičkih dokaza da su strijeljane.

Upitan da li je uporedio povrede od hitaca koje su zadobile vezane i nevezane žrtve, kako bi utvrdio ima li sličnosti, Dunjić je rekao da nije.

Na farmi Branjevo, po optužnici i presudama Tribunala, 16. jula 1995. strijeljano je između 1.000 i 1.200 srebreničkih Muslimana.

Na Dunjićev komentar o šrapnelima granata pronađenim u ekshumiranim posmrtnim ostacima, tužilac Mitchell uzvratio je citiranjem Kosovog iskaza da su pripadnici njegovog Odreda bacali ručne bombe na muslimanske muškarce zatvorene u skladištu u selu Kravica.

Prihvatajući to objašnjenje, Dunjić je, međutim, tvrdio da to ne isključuje borbena dejstva kao uzrok smrti osoba ekshumiranih iz grobnica.

Prema optužnici i ranijim presudama, u tom skladištu su 13. jula 1995. srpske snage ubile oko 1.000 Muslimana.

Na sugestiju zastupnika Optužbe da je pri donošenju svojih zaključaka zanemario dokaze o strijeljanjima, Karadžićev ekspert je, navodeći da nije imao iskaze svjedoka, kazao da to ne mijenja njegov zaključak o 400 do 500 strijeljanih i velikom broju stradalih u borbama.

Poslije iskaza Dunjića, tužioci su započeli unakrsno ispitivanje vojnog eksperta Odbrane Dragomira Keserovića, koje će nastaviti 25. jula. Keserović je glavni iskaz dao početkom jula.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve