Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Sudsko vijeće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) ocijenilo je da činjenica da Krstić boluje od posttraumatskog stresnog sindroma, te da mu se psihičko stanje pogoršalo otkako je pozvan na svjedočenje u korist Karadžića predstavlja „razumnu ispriku za odbijanje svjedočenja“.

„Nije sporno  da Krstić stalno odbija svjedočiti pred vijećem a uručen mu je poziv, ali on tvrdi da odbija jer kada bi svjedočio došlo bi do ugrožavanja njegovog zdravlje. Vijeće zato smatra većinom glasova da ovi dokazi otkrivaju postojanje razumne isprike. Ozbiljnost zdravstvnog stanja Krstića i moguće pogorašanje do kojeg može doći ukoliko svjedoči u predmetu Karadžić predstavlja razumnu ispriku da odbije svjedočiti“, naveo je sudija Melville Baird.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY), na zahtjev Karadžića, posebnim nalogom je obavezao Krstića da svjedoči. Međutim, Krstić je 7. februara doveden u sudnicu, ali je odbio položiti zakletvu, uz obrazloženje da mu narušeno zdravlje ne dozvoljava da svjedoči.

Krstića, bivšeg komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), Haški tribunal je 2004. pravosnažno osudio na 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja genocida u Srebrenici.

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, optužen je za genocid nad više od 7.000 Bošnjaka u danima pošto je VRS 11. jula 1995. zauzela tu enklavu. Njemu se sudi i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje civila u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu