Srijeda, 25 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Seid Marušić je zatražio od Apelacionog vijeća da se presuda ukine i postupak obnovi.“Smatram da su odlučne činjenice pogrešno utvrđene. Događaj je počeo od hapšenja, Grujić je učestvovao u tome, kao i u vezivanju zarobljenika i njihovom sprovođenju u Baljkovicu. Nepoznati vojnik je pucao na njih, a da pri tome nije spriječen”, rekao je Marušić.Tužilac je dodao da je prvostepenom presudom taj događaj označen kao “eksces trećeg lica”.Prema optužnici, Grujić se teretio da je kao pripadnik jedinice “Baljkovica” Vojske Republike Srpske (VRS), sa još nekoliko osoba, pucanjem iz vatrenog oružja usmrtio deset civila bošnjačke nacionalnosti na području Zvornika.Branilac Dragan Gotovac je kazao da nije iznesen ni jedan bitan argument u žalbi, te da ne stoji da su činjenice pogrešno utvrđene.Odluka će biti donesena naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Skoro 300 nedostupnih za ratne zločine
Trenutno je u radu više od 200 predmeta ratnih zločina protiv poznatih počinilaca, od čega njih 117 detektuje procesnu smetnju nedostupnosti osumnjičenih lica, što je izazov s kojim će se pravosuđe susretati u narednom periodu, rečeno je prvog dana sjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV).
Mržnja s tribina u Širokom Brijegu posljedica nereagovanja institucija
Tri dana nakon utakmice u Širokom Brijegu na kojoj je zabilježen veliki broj poruka mržnje među navijačima, iz Kantonalnog tužilaštva Zapadnohercegovačkog kantona su naveli da se poduzimaju potrebne radnje, dok sagovornici Detektora ističu da ovakvih poruka ne bi bilo da su institucije radile svoj posao.
Bosna i Hercegovina i dalje bez ključnih medijskih zakona