Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedočeći u korist Tužilaštva BiH, Glavaš je kazao da je u junu 1992. godine uhapšen i zajedno s još nekoliko Srba odveden u Osnovnu školu “9. maj” u Pazariću.

“Ulazeći u školu, dobijali smo i udarce. U školi smo smješteni u fiskulturnu salu… Sjećam se da je te večeri bila tuča. Stražari su prozvali dvojicu zatočenika. Kad su došli, bili su krvavi i modri”, rekao je svjedok.

U prostorijama škole Glavaš je, kako je kazao, jednom vidio Mirsada Šabića. On je naglasio da ne može tvrditi koju je funkciju tada optuženi obavljao.

Mirsad Šabić je za zločine počinjene u Osnovnoj školi “9. maj”, logoru “Silos” i kasarni “Krupa” optužen zajedno sa Mustafom Ðelilovićem, Fadilom Čovićem, Nezirom Kazićem, Bećirom Hujićem, Halidom Čovićem, Šerifom Mešanovićem i Nerminom Kalemberom.  

Tužilaštvo BiH smatra da je Šabić tada bio komandir Policijske stanice Pazarić. Bećir Hujić je bio upravnik, kao i zamjenik upravnika logora “Silos”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Kalember je bio stražar u “Silosu”, dok su ostali bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Glavaš je ispričao i da je ranjen 28. juna 1992. godine, kada je na školu pala granata. Tada su poginula dvojica zatočenika. On je rekao da mu nakon ranjavanja nije pružena nikakva medicinska pomoć. 

Edina Rešidović, braniteljica prvooptuženog, prezentovala je više dokumenata u kojima se navodi da je Glavašu nakon ranjavanja pružena pomoć. Svjedok je tvrdio da tokom zatočeništva nikada nije odlazio na pregled.

Glavaš je kazao da prije hapšenja nije imao oružje. Braniteljica Rešidović je prezentovala krivičnu prijavu koja je 1992. godine podignuta protiv svjedoka zbog nelegalnog držanja oružja.

Drugi svjedok, Andrija Golub, koji je početkom rata živio u selu Odžak, bio je uhapšen u junu 1992. i odveden u “Silos”.

“Smješten sam u ćeliju broj četiri. Tu sam vidio da su ljudi crni i prebijeni”, rekao je on.

Zbog loših uslova u “Silosu” zatočenici su se, kako je svjedok kazao, žalili upravniku Bećiru Hujiću. Golub je naglasio da je u tom objektu bilo i dobrih i loših stražara, te da je čuo kako su se zatvorenici žalili na “jednog Bubu”. Nakon osam mjeseci provedenih u zatočeništvu svjedok je napustio “Silos”. 

Na početku svjedočenja on je rekao da su političke stranke naoružavale stanovništvo, te da je i on dobio oružje od Srpske demokratske stranke (SDS), ali da je to oružje predao prije hapšenja.

Suđenje se nastavlja 18. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Milorad Dodik i Radovan Višković. Foto: Vlada Republike Srpske/Facebook
Vlasti Republike Srpske dobile novog lobističkog predstavnika u SAD-u
Novi lobistički ugovor sklopljen je s firmom “MO Strategies, Inc.”, čiji je osnivač blizak Republikanskoj stranci u Sjedinjenim Američkim Državama.
Optužnica protiv Nedeljka Obradovića za zločine u Čapljini vraćena na doradu
Županijiski sud u Splitu vratio je optužnicu Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske (DORH) protiv Nedjeljka Obradovića zbog ratnog zločina na području Čapljine radi boljeg razjašnjenja stvari, odnosno utvrđenja autentičnosti dokumentacije koja se nalazi u spisu, potvrđeno je za Detektor.
U ponedjeljak izricanje presude za zločine u Rogatici