Subota, 26 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Dragoslav Trišić, koji je 1992. bio načelnik Štaba Teritorijalne odbrane (TO) Bratunac, rekao je kako je u aprilu te godine “konflikt visio u zraku” i da su odnosi između Muslimana i Srba bili zategnuti.

Prvi put su 17. aprila, prema njegovim riječima, u Bratunac došle paravojne formacije, koje su učestvovale u razoružavanju muslimanskog stanovništva.

“Pripadnici TO-a Bratunac nisu direktno učestvovali u tome, ali su bili u blizini i svojim prisustvom su označavali koja sela treba razoružati”, kazao je Trišić.

Mlađenoviću se sudi zajedno sa Savom Živkovićem za nezakonito hapšenje i zlostavljanje civila tokom napada na sela Hranča i Glogova u maju 1992. godine. Prema optužnici, Mlađenović je u to vrijeme bio komandir Teritorijalne odbrane (TO) u Bratuncu, a Savo Živković pripadnik te jedinice.

Svjedok Trišić je rekao da je 3. maja u Hranči došlo do pucanja iz vatrenog oružja, te su poslati ljudi da izvide situaciju.

“Poslali smo protivdiverzantski vod da vidi šta se dešava, ali dok su oni došli u Hranču, sve je prestalo”, dodao je svjedok.

Svjedok Marko Blagojević je tokom 1992. godine bio angažovan u Štabu TO-a Bratunac, na logističkim poslovima.

On je kazao kako je u maju 1992. došlo naoružanje, ali se nije mogao sjetiti da li je to bilo neposredno prije 3. maja.

“Jedan referent je to podijelio, ali ne mogu se sjetiti ko je dao spisak”, rekao je Blagojević.

Suđenje se nastavlja 16. jula.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović