Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Krstića, bivšeg komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), Haški tribunal je 2004. pravosnažno osudio na 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja genocida u Srebrenici.  

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY), na zahtjev Karadžića, posebnim nalogom je obavezao Krstića da svjedoči. Međutim, Krstić je 7. februara doveden u sudnicu, ali je odbio položiti zakletvu, uz obrazloženje da mu narušeno zdravlje ne dozvoljava da svjedoči.

“Sama pomisao na to da pred ovim sudom treba nešto da govorim izaziva stres”, kazao je tada Krstić, optuživši Karadžića da “bezobzirno gazi” preko njega. 

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, optužen je za genocid nad više od 7.000 Bošnjaka u danima pošto je VRS 11. jula 1995. zauzela tu enklavu. Njemu se sudi i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje civila u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. 

Sudsko vijeće Haškog tribunala je naložilo da Krstić bude podvrgnut ljekarskim i psihijatrijskim pregledima, koji su pokazali da ne postoje medicinski razlozi zbog kojih on ne bi mogao da svjedoči. 

Ako bude osuđen za nepoštivanje suda, Krstiću bi, po pravilima Tribunala, mogala biti izrečena kazna do sedam godina zatvora, globa do 100.000 eura ili obje sankcije.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju