Ponedjeljak, 28 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

de u život i opstanak”.

Subotić, koji je sa svjedočenjem počeo u srijedu, 19. juna, kazao je tokom unakrsnog ispitivanja da je takav nalog VRS-u bio protivpravan, ali je istovremeno izrazio sumnju da je Karadžić direktivu, koju je sačinio Glavni štab VRS-a, pročitao prije nego što je na nju stavio potpis.

“Ne vjerujem da bi to prihvatio da je pročitao. Smatram da predsjednik to nije pročitao”, ustvrdio je Subotić. On je dodao da “ne isključuje mogućnost” da je stranica sa navedenom rečenicom naknadno ubačena u “Direktivu broj sedam”, koju je Karadžić uputio VRS-u u martu 1995. godine.

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske (RS) i vrhovni komandant njenih oružanih snaga, optužen je za genocid počinjen nad oko 7.000 Bošnjaka u Srebrenici. On je optužen i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Osvrćući se na Subotićevu tvrdnju da su optužbe za genocid “50 odsto prevara”, tužilac Alan Tieger citirao je svjedoku izvode iz dokumenata međunarodne zajednice o ubistvima i sugerisao da su i Karadžić i Subotić to morali znati. “Ja tvrdim da je sve ovo laž”, odgovorio je svjedok.

Tužilac je ispitivao Subotića i o masakru Bošnjaka na Korićanskim stijenama na Vlašiću, gdje je 21. avgusta 1992. ubijeno preko 150 Prijedorčana. Kao ministar odbrane RS-a, Subotić je rekao da je učestvovao na sastanku u Banjaluci sa zvaničnicima tamošnje policije na kojem su razgovarali o istrazi o tom zločinu. Subotić je kazao da je policajcima prenio Karadžićev nalog da se sprovede istraga i kazne počinioci.

Na tvrdnju tužioca da je bilo poznato ko su počinioci zločina i da ih je lako bilo identifikovati i uhapsiti, Subotić je uzvratio da su mu sagovornici rekli da su odgovorna tri policajca – od kojih je jedan kasnije osuđen, a dvojica su ubijena – i da, po odlasku sa sastanka, više u to nije ulazio.    

Nakon što je tužilac Tieger insistirao da su policijski zvaničnici znali za identitet počinilaca, Subotić je odgovorio: “Ako vi to imate da su znali, verujem vam. Ja u to nisam bio upućen.” Tvrdio je da je Karadžić u to vrijeme imao “milion problema” i da je istragu prepustio institucijama.

Subotić je kazao i da je tadašnji načelnik prijedorske policije Simo Drljača kasnije smijenjen sa dužnosti, na šta mu je tužilac predočio da je Drljača unaprijeđen i poslat na dužnost u ministarstvo i da ga je naknadno Karadžić odlikovao.

Osvrćući se na logore u okolini Prijedora, Tieger je pitao Subotića i da li prihvata da su hiljade Bošnjaka u njima držane pod nehumanim uslovima i izgladnjivane, prikazujući fotografiju jednog od njih. “Nije baš tako, to su namještene stvari –  fotografije”, odgovorio je svjedok.

Suđenje Karadžiću biće nastavljeno u petak, 21. juna.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović