Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Odgovarajući na pitanja o tome koliko je Bošnjaka iz Srebrenice bilo strijeljano, po nalazima istrage koju je predvodio do 2001. godine, Ruez je odgovorio da se taj broj stalno mijenja zbog ekshumacija koje su još u toku, ali da je broj žrtava, po dosadašnjim rezultatima “veći od 6.000”.

Ruez je negirao sugestiju Mladićevog branioca Branka Lukića da se ne može isključiti mogućnost da su u grobnicama bili i poginuli u borbama.

“Tijela su bila u civilnoj odjeći, nekima su ruke bile vezane iza leđa. Teško mogu pomisliti da su civili vezanih ruku bili ubijeni u borbi… Ali možda je bilo i drugih”, rekao je on.

Mladić, bivši komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid nad oko 7.000 Bošnjaka i progon hiljada žena, dece i staraca iz Srebrenice u danima nakon što su srpske snage 11. jula 1995. zauzele tu enklavu koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija (UN).

Njemu se sudi i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Upitan koliko je bošnjačkih boraca poginulo tokom pokušaja proboja iz obruča VRS-a oko Srebrenice ka Tuzli, Ruez je rekao da to nije bio predmet njegove istrage. 

Na pitanja o tome kako je razlikovao žrtve strijeljanja od onih ubijenih u borbi, svjedok je objasnio da su istragom, na osnovu iskaza preživjelih i očevidaca, pronađena mjesta pritvaranja, a zatim i lokacije strijeljanja Bošnjaka. 

Prema Ruezu, u blizini stratišta bile su locirane primarne masovne grobnice, iz kojih je VRS u jesen 1995. premjestila tijela u sekundarne grobnice, kako bi zločin bio prikriven. Na svim tim mjestima pronađeni su identični predmeti, poput poveza za oči i ruke i čahura, o čemu će kasnije svjedočiti forenzički eksperti, dodao je on.

“To isključuje mogućnost da su to žrtve borbi”, pojasnio je Ruez.

Svjedok je, na sugestiju Mladićeve Odbrane, potvrdio da su masovno ubistvo u selu Kravica 13. jula 1995. godine počinili pripadnici Specijalne policijske brigade, a ne VRS-a. 

Suđenje Mladiću biće nastavljeno 1. maja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu