Četvrtak, 22 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tokom unakrsnog ispitivanja, Mladićev branilac Branko Lukić predočio je svjedoku dokumente Armije BiH (ABiH) po kojima je u Srebrenici u ljeto 1995. bilo bar “4.000 dugih cijevi”.

Potvrđujući da je zadatak Holandskog bataljona UNPROFOR-a bio da demilitarizuje Srebrenicu, Rave je odgovorio da su “plavi šljemovi” učinili sve što su mogli da to i učine, sakupivši “veliku količinu” oružja od ABiH.

Objasnio je, međutim, da UNPROFOR nije imao ovlaštenja da sprovodi potrage za oružjem i pretresa kuće.

“Na kraju se pokazalo da nismo imali mogućnosti da demilitarizujemo enklavu”, kazao je holandski oficir.

General Mladić (70), tadašnji komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid nad oko 7.000 Muslimana i progon hiljada žena i dece iz srebreničke enklave.

Upitan da li zna pod kojim je okolnostima Naser Orić, komandant ABiH u Srebrenici, napustio enklavu i da li mu je UNPROFOR pomogao u tome, Rave je odgovorio da mu međunarodne snage nisu pomogle da ode.

Precizirao je da je s Orićem posljednji put razgovarao u martu 1995. godine, poslije čega je on nestao.

Orić je u Haškom tribunalu 2008. godine oslobođen krivice za ratni zločin.

Bivši zastavnik Rave je negirao tvrdnju Optužbe da se UNPROFOR stavio na stranu ABiH tokom napada VRS-a na Srebrenicu u julu 1995. godine. “Holandski bataljon bio je u ratu sa VRS-om”, kazao je branilac Lukić.

“Da, zato što smo bili napadnuti… Nastojali smo da zaštitimo sebe i stanovništvo… Ali nikome nismo objavili rat”, odgovorio je Rave.

Prikazujući izjavu generala Mladića datu u Potočarima 12. jula 1995, Odbrana je ustvrdila i da su srebrenički Muslimani svojom voljom željeli da napuste enklavu, ali je Rave to odbacio.

Na kraju svjedočenja, predsjedavajući sudija Alphons Orie je, rekavši da je optuženi Mladić napravio neprimjereni gest rukom prema Raveu, pozvao Odbranu da to ispita.

U nastavku suđenja, tužioci su pred sudije izveli još jednog holandskog oficira koji je u julu 1995. službovao u Srebrenici.

Leendert van Duijn je opisao kako je od 9. jula 1995, kao komandant voda Dutchbata, pokušao da sa dva oklopna transportera spriječi napredovanje VRS-a ka Srebrenici. Artiljerijska vatra srpskih snaga prinudila ga je na povlačenje, a tenkovi VRS-a napali su i druge holandske jedinice.

U Potočarima 12. jula 1995, Van Duijn je, kako je izjavio, bio očevidac odvajanja muslimanskih muškaraca od žena i djece, koje su sprovodili srpskih vojnici. Kraj baze UNPROFOR-a toga dana je bio prisutan i general Mladić, sa kojim je Van Duijn razgovarao.

Ratko Mladić je optužen i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, teror nad civilima u Sarajevu kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Nastavak suđenja Mladiću zakazan je za 25. april.

Najčitanije
Saznajte više
NSRS usvojila zakon kojim se ukida finansiranje svim strankama iz budžeta
Nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt zabranio finansiranje vladajućim strankama u Republici Srpskoj, entitetska skupština usvojila je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, kojim se ukida finansiranje iz budžeta svih političkih stranaka.
Perduv zatražio naknadu nematerijalne štete zbog diskriminacije MUP-a RS-a i neosnovanog hapšenja
Ozren Perduv, koji je zbog višegodišnje diskriminacije tužio Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, saslušan je u svojstvu oštećenog pred Osnovnim sudom u Banjoj Luci, gdje je kazao da zbog neosnovanog hapšenja i danas ima posljedice, dok su njegovi svjedoci izjavili da ga je policija izdvajala iz grupe aktivista “Pravda za Davida” bez posebnog razloga.