Srijeda, 30 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Stanišiću i Miloševiću određena je zabrana napuštanja mjesta boravka, zabrana putovanja, te zabrana izdavanja novih pasoša, kao i prelazak granice BiH uz ličnu kartu.

“Optuženima se nalaže svakodnevno javljanje u nadležnu policijsku stanicu”, stoji u saopćenju Suda BiH.

Optuženima je također zabranjeno međusobno sastajanje, kao i sastajanje sa svjedocima i približavanje u rastojanju manjem od stotinu metara.

U slučaju da optuženi prekrše neke od izrečenih mjera zabrane, opet im se može odrediti mjera pritvora.

Stanišić i Milošević u pritvoru su bili od 22. juna 2012. godine.

Oni su optuženi za učešće u zločinima počinjenim na brani u Petkovcima kod mjesta Đulići (općina Zvornik), gdje je u julu 1995. strijeljano oko 1.000 ranije zarobljenih bošnjačkih muškaraca i dječaka iz Srebrenice.

Kako se navodi u optužnici, Stanišić je bio komandant Šestog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a Milošević njegov zamjenik.

Suđenje im je počelo u oktobru prošle godine, a trenutno je u fazi izvođenja dokaza Tužilaštva BiH.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Ganić i ostali: Nekoliko puta udaren kundakom
    Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je da je bio u koloni koja je zaustavljena u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992., kada su odvedeni u fiskulturnu salu, gdje je dobio nekoliko udaraca.
    Ramić Ćamil i ostali: Pregled leša u Višegradu
    Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine kazao je kako je 1993. u Višegradu izvršio pregled leša, za koji je procijenio da je smrt vjerovatno nastala usljed pothranjenosti i mučenja.
    Petroviću sedam godina zatvora za silovanje u Brčkom
    Milanu Trišiću 15 godina zatvora za zločine u Bratuncu
    Radomir Milić: Saznanja o ranjavanju