Četvrtak, 13 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na zahtjev Karadžića, Haški tribunal je Krstića na svjedočenje obavezao posebnim nalogom nakon što je odbio da to dobrovoljno učini. Krstić se pojavio pred sudijama, ali je odbio da pročita svečanu izjavu da će govoriti istinu, čime bi zvanično postao svjedok.

“Vi ste donijeli odluku o zahtjevu Karadžića. Koliko god da je zahtjev utemeljen pravno, za mene je nerazuman, neljudski i predstavlja akt nasilja. Uz sve poštovanje i uvažavanje odluke Suda, i dalje ostajem pri stavu da isključivo iz zdravstvenih razloga nisam u stanju da svjedočim u ovom predmetu”, rekao je Krstić.

Haški tribunal je 2004. Krstića, bivšeg komandanta Drinskog korpusa VRS-a, pravosnažno osudio na 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja genocida počinjenog u Srebrenici.

Bivši predsjednik Republike Srpske (RS) i vrhovni komandant VRS-a Radovan Karadžić optužen je za genocid izvršen nad više od 7.000 Bošnjaka u julu 1995. godine, kao i terorisanje civila u Sarajevu, progon Bošnjaka i Hrvata, te uzimanje pripadnika mirovnih snaga za taoce.

Krstić je kazao da mu je “zdravlje narušeno” i da pati od “posttraumatskog sindroma”.

“Sama pomisao na to da pred ovim Sudom treba nešto da govorim izaziva stres”, rekao je Krstić, te optužio Karadžića da to zanemaruje i “bezobzirno gazi” preko njega.

“Nošen ciljem koji želi postići, Karadžić je umislio da ne želim da svjedočim u njegovu odbranu, što nije istina”, kazao je Krstić.

Tvrdeći da ima obzira prema svemu što je Krstić proživio, Karadžić je ostao pri namjeri da mu postavi “samo nekoliko pitanja” o zbivanjima u Srebrenici zato što “nema zamjenu za ovog svjedoka”.

Krstić je ostao pri stavu da “ne može protiv svog zdravlja” i nakon su ga sudije upozorile da zbog odbijanja da svjedoči može biti optužen za nepoštovanje suda.

Sudije su zatim naložile da Krstić do 8. marta bude podvrgnut dodatnim ljekarskim i psihijatrijskim pregledima radi utvrđivanja da li je mentalno sposoban da svjedoči i da li bi to pogoršalo njegovo zdravlje.

  R.M.
Najčitanije
Saznajte više
NSRS usvojila Nacrt Ustava i zakon o zaštiti ustavnog uređenja kojim se uvodi VRS
Zakon o zaštiti ustavnog uređenja i Nacrt ustava Republike Srpske, kojeg su poslanici Narodne skupštine dobili sat vremena prije posebne sjednice, a kojim se, između ostalog, daje veća autonomija odlučivanja entitetu u odnosu na državu i mogućnost referenduma za secesiju od BiH, te uvodi Vojska Republike Srpske, usvojen je nakon višesatne rasprave.
Sena Hamzabegović u uređenom zahtjevu od BiH potražuje 27.000 KM
Na ročištu u ponovljenom postupku po tužbi Sene Hamzabegović protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođena optužbi za finansiranje terorizma, njen punomoćnik je precizirao zahtjev, koji sada iznosi skoro 27.000 KM za naknadu materijalne štete.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi