Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Zbog zločina u Bugojnu, prvostepeno vijeće je u novembru 2011. osudilo Dautovića na 13 godina zatvora, a Gasala na šest godina. Kukavica je oslobođen optužbi.

Kako se navodi u saopštenju Suda BiH, Apelaciono vijeće je u cijelosti prihvatilo žalbu optuženog Dautovića, te djelimično uvažilo žalbu Tužilaštva.

Tužilaštvo je u žalbi tražilo da Gasal i Dautović budu proglašeni krivim i za optužbe kojih su oslobođeni provostepenom presudom, kao i da im bude izrečena veća kazna.

Odbrane Gasala i Dautovića zatražile su da Apelaciono vijeće oslobodi optužene ili da odredi održavanje novog pretresa.

Apelaciono vijeće je takođe ukinulo pritvor Gasalu i Dautoviću, te njima dvojici i Kukavici odredilo mjere zabrane.

Dautović je prvostepenom presudom proglašen krivim kao nekadašnji član Ratnog predsjedništva u Bugojnu za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem zatvaranja lica hrvatske nacionalnosti koja su se bila predala, i likvidacije onih koji su označeni kao ekstremi.

On je kao bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bugojnu osuđen za nečovječna postupanja prema zatočenicima u zgradi Gimnazije i policije.

Gasal je proglašen krivim da je, kao upravnik logora na stadionu “Iskre”, gdje je bilo zatočeno oko 300 Hrvata, snosio odgovornost za nečovječna postupanja njemu podređenih lica.

Prvostepeno vijeće Kukavicu je oslobodilo optužbi jer je zaključilo da je kao komandir straže na stadionu svoja zapažanja prenosio upravniku.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao