Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Osam nevladinih organizacija okupljenih u Odbor za obilježavanje 20. godišnjice zločina u Prijedoru objasnilo je na konferenciji za štampu u Sarajevu da im vlasti u Prijedoru i sadašnji vlasnici objekata bivših logora u tom gradu ne dozvoljavaju održavanje komemoracija.

“Omarska je najužasniji koncentracioni logor u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, ali nije nam dozvoljeno da uđemo u taj kompleks. Također želimo da izvršimo rekonstrukciju nekih od zločina koji su se desili tako što ćemo autobusima i kamionima prevesti civile u bivše logore i dalje, da bismo pokazali kako se sve dešavalo 1992. godine, ali to je i dalje upitno”, rekao je Edin Ramulić, predstavnik Udruženja “Izvor” iz Prijedora.

Predstavnicima udruženja žrtava iz Prijedora 9. maja ove godine nije dozvoljen ulaz u Omarsku, nekadašnji logor a sadašnji poslovni objekat kompanije ArcelorMittal.

Mirsad Duratović, predsjednik Udruženja logoraša “Prijedor ‘92”, koji je kao maloljetnik bio zatvoren u Omarskoj, rekao je da nedozvoljavanje obilježavanja predstavlja “zabranu prava na sjećanje”.  

“Nemam riječi. Jedino što mogu reći jeste da se osjećam kao da je opet 1992. godina”, kazao je Duratović.

Ramulić i Duratović, pozivajući se na presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) i Suda BiH koje se tiču zločina u Prijedoru, rekli su da je dokazano da je više od 100 djece i 250 žena ubijeno, dok je 31.000 Bošnjaka i Hrvata zatvoreno u logore.

Konferenciji za novinare prisustvovao je Fikret Alić, bivši logoraš iz Omarske, koji je zatražio da se dozvoli održavanje svih komemoracija u BiH.  

“Želim da kažem da se nama ne daju prava. Mi 20 godina nemamo pravo da obilježimo patnju i nemamo sigurnost. Ja se osjećam ugroženo, a želim obilježiti ono što mi je najvažnije. Treba da se obilježi svako mjesto gdje je bio zločin. Mi živimo u strahu. Ja bih se sutra vratio iz Danske, ali nemam sigurnost”, rekao je Alić.

Zijad Bačić je ispričao da je preživio masakr u selu Zecovi u blizini Prijedora kada je ubijeno 29 osoba.

“Mi moramo živjeti zajedno. Nemamo druge zemlje do Bosne, ali nikada ne smijemo zaboraviti istinu”, rekao je on.

Organizatori konferencije za medije su pojasnili da planiraju posjetu logoru Trnopolje 31. maja, kao i rekonstrukciju u augustu ove godine, ali se pribojavaju da im to neće biti dozvoljeno.

D.Dž.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu