Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

U podnesku sudijama Tribunala u Haagu, tužioci su istakli da su Odbrani od početka priprema za suđenje dostavili 19 “paketa” dokaza, te da su se problemi pojavili u “samo dva paketa”. 

Tužioci su naglasili da su greške “tehničke prirode”, zbog kojih Mladićeva Odbrana nije dobila sve dokaze koji su bili najavljeni, i da utiču na “samo malo preko tri posto svih objelodanjenih dokaza”. 

“Tužilaštvo žali što su se ovi tehnički problemi desili i poduzima sve moguće aktivnosti da ih ukloni. Tužilaštvo je pokazalo spremnost da objelodani sve dokumente i spremni smo postupiti u skladu sa svakim zahtjevom Vijeća. Optužba se ne protivi dodjeljivanju razumnog vremena Odbrani da se pripremi za suđenje, ali nakon ocjene težine grešaka, ističemo da ta pauza treba biti ograničenog trajanja”, navodi se u podnesku. 

Odbrana Ratka Mladića, bivšeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), žalila se Sudskom vijeću 14. maja, dva dana prije početka suđenja, da nisu u posjedu svih dokaza zbog greške Haškog tužilaštva u objelodanjivanju. 

Branko Lukić, branilac optuženog, zatražio je da se Odbrani odobri šest mjeseci pauze prije početka dokaznog postupka na suđenju Mladiću. 

Sudsko vijeće je prihvatilo odgodu dokaznog postupka, te je otkazano saslušanje prvog svjedoka Optužbe, koje je bilo planirano za 29. maj ove godine, ali nije saopćeno koliko će pauza trajati. 

Mladić je optužen za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja između 1992. i 1995. godine. 

On je uhapšen u maju prošle godine, a suđenje je počelo izvođenjem uvodne riječi Tužilaštva u Haagu 16. i 17. maja ove godine. 

Optužnicom mu je na teret stavljeno učešće u genociodu u Srebrenici 1995. i u još nekoliko bosanskohercegovačkih općina 1992. godine, kao i progon Bošnjaka i Hrvata sa teritorija pod kontrolom VRS-a, granatiranje i snajperisanje Sarajeva i uzimanje međunarodnih vojnika za taoce.

D.Dž.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu