Ponedjeljak, 16 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Rajko Mrkajić ispričao je pred Sudom BiH da se u junu 1992. godine predao nakon što su Srbi iz Bradine odvedeni u logore “Musala” i Čelebići.

“Ja sam 15 dana bio sam u šumi. Predao sam se vojnicima koji su stražarili na ulazu u Bradinu, došao je po mene džip i odveli su me u stanicu policije Musala. Bila je grupa policajaca i svi su povikali da sjednem. Ja sam pokušao da sjednem i kad sam došao sebi, vidim da sam na nogama”, rekao je Mrkajić, dodavši da je teško pretučen i da je od udaraca izgubio svijest.

Prema iskazu svjedoka Mrkajića, potom je odvezen u Čelebiće, gdje je također premlaćivan.

“Gurnuli su me iz džipa i odmah su skočili na mene, udarali su me nogama na kojima su bile vojničke čizme i tu sam skoro ostao bez svijesti. Čuo sam nož iz korica, sa dvije strane viču da se ne okrećem. Osjetio sam udarac za vrat, vidim da me nisu oštricom razrezali po vratu, ali jesu jaknu, džemper i majicu, a onda su me drvenom palicom udarili”, prisjetio se Mrkajić.

Dodao je da je nakon toga odveden u logor Čelebići.

“Odveden sam u magacin broj devet – hodnik od dva metra u zemlji, i tu sam proveo dva mjeseca na betonu. Dolazili su u objekte devet i šest da nas tuku”, rekao je Mrkajić, dodavši da je u septembru 1992. godine prebačen u “Musalu”, gdje je prvi put vidio optuženog Macića zvanog Makaron.

Državno tužilaštvo tereti Macića, bivšeg pripadnika Armije BiH (ABiH), za zločine počinjene nad ratnim zarobljenicima i civilima srpske nacionalnosti u logoru Čelebići i Sportskoj sali “Musala” u blizini Konjica.

Kako se navodi u optužnici, Macić je 1992. sudjelovao u ubistvu dva srpska civila u logoru Čelebići, te u nanošenju teških povreda zatvorenim civilima i ratnim zarobljenicima u “Musali”.

Svjedok je objasnio da Macića nije poznavao prije rata, te da je njegov nadimak prvi put čuo u Čelebićima kada je jedan logoraš tražio cigaretu, koju mu je dao Macić.

“Poslije sam ga vidio na ‘Musali’, kažu drugi logoraši: ‘To je Macić’. Ne sjećam se da je ulazio u devetku. Bio je šutljiv, nije puno kontaktirao sa logorašima, koliko sam ja primijetio”, rekao je Mrkajić.

Odgovarajući na pitanja Optužbe, svjedok Mrkajić je kazao da se on ne sjeća da je optuženi Macić ulazio u svlačionice u “Musali”, gdje su bili zatvoreni zarobljenici.

Nastavak suđenja zakazan je za 29. mart ove godine.

A.S.

Najčitanije
Saznajte više
Usvojene izmjene Krivičnog zakona Federacije za rodno zasnovano ubistvo žene na čekanju zbog amandmana
Dom naroda Federalnog parlamenta usvojio je izmjene i dopune Krivičnog zakona koje kao posebno djelo tretiraju teško ubistvo žene kao rodno zasnovano i kažnjavaju distribuciju sadržaja koji prikazuje seksualno zlostavljanje djece. Ipak, primjena zakona neće biti moguća jer je Federalna vlada usvojila amandman koji definiše pojam “životnog partnera”.
Potrebna regulacija digitalnih platformi u BiH utemeljena na ljudskim pravima
Platforme moraju hitno poduzeti mjere za smanjenje širenja štetnog sadržaja, a Bosna i Hercegovina donijeti jasan pravni okvir za online i društvene medije, u skladu s ljudskim pravima, rečeno je na radionici o digitalnim platformama i upravljanju online medijima u BiH.