Ponedjeljak, 5 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Milan Stojčinović, koji je u Centru za obuku na Jahorini pri Specijalnoj brigadi policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) 1995. godine vodio administrativne poslove, kazao je da je prije događaja u Srebrenici na Jahorinu stiglo preko 200 dezertera uhapšenih u Srbiji.

Stojčinović, koji je iskaz dao u korist Neškovića, rekao je da su dezerteri “došli da im se osvježi znanje i kondicija”, te su prošli pješadijsku obuku. Kako je kazao, bili su tu i mlađi vojnici, koji su prošli drugu vrstu obuke.

“Znao sam roditelje Neškovića i kada je rekao njihova imena, poznao sam ga. Mislio sam ga malo zaštititi pa sam ga stavio kod sebe u kancelariju da radi neke poslove”, rekao je svjedok.

Stojčinović je dodao da mu je optuženi na Jahorini izgledao “izgubljen, a možda čak i uplašen”.

Međutim, nakon pet do šest dana Nešković se priključio ostalim pripadnicima na obuci, ispričao je svjedok, dodavši da ne zna ko mu je to naredio.

“Moguće da sam ga sretao kada se priključio ostalim pripadnicima, ali se ne mogu sjetiti da li sam ga pitao u kojoj je četi. Nije bilo slučajeva da je neko od dezertera bio na nekom komandnom mjestu”, kazao je Stojčinović.

Tužilaštvo BiH tereti Neškovića i Zorana Ilića da su 13. i 14. jula 1995. godine učestvovali u zarobljavanju muškaraca Bošnjaka, koji su u grupama odvođeni u Zemljoradničku zadrugu u Kravici (općina Bratunac), gdje su pogubljeni.

Prema optužnici, Nešković i Ilić bili su pripadnici Centra za obuku na Jahorini pri Specijalnoj brigadi policije MUP-a RS-a.

Neškoviću je na teret stavljeno da je naredio dvojici pripadnika ove jedinice da ubiju dva zarobljena muškarca bošnjačke nacionalnosti, što su oni i učinili.

Ilić je optužen da je pucao iz automatskog oružja u gomilu tijela prethodno strijeljanih zarobljenika, te da je 17. jula 1995. godine u mjestu Jelah ubio jednog zarobljenika.

Kako je kazao svjedok Stojčinović, jedna četa pripadnika Centra za obuku na Jahorini otišla je na područje Srebrenice 11. jula 1995. godine, a druga četa narednog dana.

Nakon nekoliko dana, pripadnici Centra, kako je rekao svjedok, ponovo su došli na Jahorinu, dok su neki opet pobjegli u Srbiju. Kvalitetniji pripadnici su, pojasnio je on, raspoređeni u jedinice policije, a ostali u Vojsku Republike Srpske (VRS).

“Nakon operacije u Srebrenici, mislim da je Nešković dobio ocjenu da ostane u policiji. Vrlo moguće da je njegov neposredni komandir bio zadovoljan njegovim radom u Srebrenici”, dodao je svjedok.

Vesna Tupajić-Škiljević, braniteljica optuženog Neškovića, obavijestila je Sudsko vijeće da odustaje od saslušanja posljednjeg svjedoka, koji se na ovom suđenju, ali i na prošlom, nije pojavio iako je pozvan.

Ulaganjem materijalnih dokaza u sudski spis završen je dokazni postupak Neškovićeve Odbrane.

Nastavak suđenja zakazan je za 24. januar ove godine, kada će biti saslušan prvi svjedok Odbrane optuženog Ilića.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo da je u pritvor u Herama bio doveden jedan ratni zarobljenik i da je ubijen.
Majstorović i ostali: Ostala bez sestre i sa osam godina sama završila u logoru
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je 1992. u Vlasenici ostala bez sestre, oca i djeda, a da je ona, kao osmogodišnjakinja, razdvojena od majke i odvedena u logor.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata