Petak, 22 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Karadžić je u pismenom podnesku Sudu naveo da želi ispitati svjedoke o “neotkrivenim dokazima”, jer smatra da je Tužilaštvo u Haagu “prekršilo obavezu otkrivanja dokaza”. U skladu s tim, Karadžić je zatražio da se ponovno pozovu svjedoci kako bi ih ispitao o dokazima koje sada ima.

Karadžić je pozvao MKSJ da mu da podršku jer su se, kako tvrdi, slične stvari dešavale i ranije tokom suđenja. Optuženi je naveo nekoliko primjera bivših haških optuženika, među kojima je i Radoslav Brđanin, prilikom čijih suđenja je Sudsko vijeće odlučilo da “ukoliko informacije nisu dostavljene u valjanom roku, optuženom se treba dozvoliti da opozove svjedoke Tužilaštva koji su već svjedočili”.

U dodatku dokumenta dostavljenom Tribunalu, nalaze se imena svjedoka i na koje okolnosti su svjedočili. Neki od svjedoka, za koje je zatraženo dodatno unakrsno ispitivanje, svjedočili su o dešavanjima u Vogošći i Zvorniku.

Karadžić, nekadašnji predsjednik Republike Srpske (RS) i vrhovni komandant njenih oružanih snaga, optužen je za genocid u Srebrenici i još sedam bosanskohercegovačkih opština, te progon širom BiH, kao i za teror nad civlima u Sarajevu i uzimanje međunarodnih pripadnika za taoce od 1992. do 1995. godine.

Radoslava Brđanina Haški tribunal osudio je 2007. godine na 30 godina zatvora zbog zločina počinjenih u BiH.

M.B.
 
 

Najčitanije
Saznajte više
FUP uhapsio muškarca koji je prijetio masovnim ubistvima
Službenici Federalne uprave policije uhapsili su u Sarajevu osobu osumnjičenu za upućivanje prijetnji masovnim ubistvima.
Zgrada Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Naredne sedmice izricanje presude za zločine u Čajniču
Apelaciono odjeljenje Suda BiH sljedeće sedmice izreći će presudu Ramizu Durakoviću, nekadašnjem komandantu 43. drinske brigade koji se tereti za zločine na području Čajniča.

Srbija ignoriše haškog eksperta ze Šešeljev predmet
U Srebrenici ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe zamotani u deku