Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Vulliamy, bivši izvještač londonskog dnevnog lista The Guardian, kazao je da je bio jedan od prvih novinara kojima je optuženi Karadžić omogućio da u avgustu 1992. posjete logore Omarsku i Trnopolje u blizini Prijedora.

“U Omarskoj smo pokušali da razgovaramo sa uplašenim i užasnutim ljudima u trpezariji, dok im je dijeljena hrana, a stražari ih požurivali. Jedan nam je rekao da ne želi da laže, a da ne može da govori istinu”, prisjetio se Vulliamy.

Kako je rekao, kada je pokušao da uđe u jedan od hangara, gdje su boravili zatočenici – većinom Bošnjaci – to mu nije bilo dozvoljeno.

“Onda su nas izveli, stražari su repetirali oružje, bilo je prilično zastrašujuće, i odveli su nas u Trnopolje”, opisao je svjedok.

Nakon što mu je pokazan snimak zatočenika iza bodljikave žice u Trnopolju, Vulliamy je potvrdio da su “zatvorenici bili u prostoru ograđenom bodljikavom žicom”.

“Bili su dovedeni tu iz drugih logora, radi prisilnog premještanja”, kazao je ovaj britanski novinar.

Karadžić, nekadašnji predsjednik Republike Srpske (RS), optužen je za zločine nad Bošnjacima i Hrvatima u logorima u blizini Prijedora 1992. godine. Karadžić je optužen i za genocid u Srebrenici, progon nesrpskog stanovništva, teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem u periodu od 1992. do 1995. godine.

U unakrsnom ispitivanju, Karadžić je tvrdio da iza bodljikave žice u Trnopolju nisu bili bošnjački zarobljenici, nego britanski novinari, što je Vulliamy negirao.

“Nismo mi iznutra snimali i intervjuisali ljude koji su se spolja šetali. Svojim očima sam vidio da su ti ljudi bili zatvoreni iza ograde i da su ih čuvali stražari”, dodao je svjedok.

Karadžić je tvrdio i da se na snimku iz Trnopolja čuje kako kamerman kaže: “Dajte mi izmršavjele”, na šta je Vulliamy rekao da je vidio više izuzetno mršavih zatvorenika.

Na Karadžićevu sugestiju, Vulliamy je potvrdio da u logorima nije vidio znake nasilja, ali je naznačio da su pred britanske novinare u Omarskoj bili izvedeni zatvorenici koji su bili u boljem fizičkom stanju.

“Vi ste rekli da je Omarska bila najgori od tih zatvora i ja se slažem s vama. Mnoga zlodjela su tamo počinjena”, naglasio je svjedok, spominjući “masovna ubistva, mučenje i silovanje”.

Na Karadžićevu tvrdnju da nije bio neutralan i da je bio “antisrpski” nastrojen, svjedok je odgovorio da je “pristrasan protiv ekstremnog nasilja”. “Ne protiv Srba, nego protiv onoga što je ponekad rađeno u ime Srbije, a čemu se mnogo Srba protivilo”, dodao je Vulliamy.

Suđenje Karadžiću biće nastavljeno u četvrtak, 10. novembra, iskazom zaštićenog svjedoka na sjednici zatvorenoj za javnost.

 

 R.M.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu