Nedjelja, 8 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na suđenju četvorici optuženih za genocid u Srebrenici, svjedok Odbrane Aleksandar Pržulj je rekao da je u julu 1995. godine zajedno sa pripadnicima Druge čete obezbjeđivao cestu Konjević Polje – Bratunac, kako se ne bi ništa nezakonito desilo.

“U mom vodu niko nije govorio da je ubio nikog. Nisu ni imali priliku da tu ubiju nekog”, rekao je Pržulj, koji je svjedočio u korist četvrtooptuženog Neđe Ikonića.

Prema optužnici Tužilaštva BiH, pripadnici Centra za obuku “Jahorina” MUP-a RS-a su po naredbi i pod nadzorom Duška Jevića, Mendeljeva Đurića, Gorana Markovića i Neđe Ikonića 12. i 13. jula 1995. godine učestvovali u zarobljavanju više hiljada muškaraca Bošnjaka.

Kako se navodi u optužnici, zarobljenike su držali na livadi u Sandićima, a potom ih odvodili na razna mjesta, uključujući skladište u Kravici (općina Bratunac), gdje su učestvovali u strijeljanju više od 1.000 muškaraca.

Tužilaštvo smatra da je Jević u to vrijeme bio komandant Centra za obuku “Jahorina”, Đurić i Ikonić komandiri četa tog centra, a Marković komandir voda u Prvoj četi.

U nastavku svjedočenja, Pržulj je kazao da je došlo obavještenje da se pripadnici Armije BiH (ABiH) kreću šumom nedaleko od ceste na kojoj se nalazio i da se može očekivati napad. Do napada, kako je rekao, nije došlo.

Ibro Bulić, tužilac Tužilaštva BiH, upitao je svjedoka da li mu je “išta poznato u vezi ljudi iz šume”, na što je svjedok odgovorio da nije.

Prema optužnici, pripadnici Prve i Druge čete Centra za obuku “Jahorina” su po naredbi Ikonića zarobljavali Bošnjake u šumi iznad ceste Bratunac – Konjević Polje, te ih odvodili u skladište na raskrsnici u Konjević Polju, gdje su ih likvidirali.

“Bio sam u Drugoj četi i komadant je bio Neđo Ikonić. (…) Neđo nije izdavao zadatke dok smo bili na terenu”, kazao je svjedok.

Svjedok je rekao da je sa četom boravio na terenu oko sedam dana, ali da nisu išli na zadatak u Sandiće i Kravicu, te da dobrovoljci nisu traženi za pretres terena. Pojasnio je da je čuo da je bilo zarobljenika dalje od mjesta gdje se nalazio za vrijeme obezbjeđenja ceste, ali i da su se predali.

Nastavak suđenja zakazan je za 5. septembar ove godine.

Najčitanije
Saznajte više
Ujić Mile: Zatraženo raspisivanje potjernice za optuženim za zločine u Rogatici
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je raspisivanje potjernice za Miletom Ujićem, optuženim za zločine na području Rogatice.
Buljubašić i ostali: U napadu teško ranjen a otac izgorio
Na suđenju za zločine na području Foče, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je teško ranjen, a njegov otac izgorio u napadu na sela na području Jošanice u decembru 1992. godine.
Ivanović: Optuženi i drugi je silovali više puta u Foči
Lasica i Milović: Prepoznavanje lica sa snimka